Jak poinformował brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca, dotychczasowa nazwa szczepionki zostaje zastąpiona nazwą Vaxzevria. Decyzja ta została zaakceptowana przez Europejską Agencję Leków (EMA).
– Przejście na stałą nazwę marki jest powszechne i było planowane od wielu miesięcy – podkreślił koncern w komunikacie przesłanym do niemieckiej agencji prasowej dpa. Jak dodano, „dopóki trwa pandemia szczepionka nadal będzie dostarczana po kosztach produkcji.”
STIKO: Szczepionka Astra Zeneca wyłącznie dla osób po 60 r.ż.
We wtorek niemiecka stała komisja ds. szczepień (STIKO) wydała zalecenie, aby szczepionkę tej firmy podawać wyłącznie osobom od 60. roku życia, z uwagi na doniesienia o rzadkich przypadkach zakrzepicy żył.
EMA: dostępne dane nie potwierdzają związku szczepionki z zakrzepami
Zdaniem Europejskiej Agencji Leków dostępne dane nie wykazują związku szczepionki tej firmy z występowaniem zakrzepów, dlatego wydała zalecenie, aby kontynuować podawanie tego preparatu.
– Eksperci próbujący ustalić, czy istnieje związek między zaszczepieniem preparatem na Covid-19 firmy AstraZeneca a zakrzepami krwi, nie zidentyfikowali konkretnych czynników ryzyka, takich jak np. wiek pacjentów – wyraziła zdanie Europejska Agencja Leków (EMA).
W komunikacie na stronie internetowej EMA czytamy również, iż „w dotychczasowej analizie nie zidentyfikowano żadnych konkretnych czynników ryzyka, takich jak wiek, płeć lub wcześniejsze choroby (…). Nie udowodniono związku przyczynowego (zakrzepów) ze szczepionką, ale jest on możliwy i dalsze analizy są kontynuowane”.
Korzyści przewyższają ryzyko skutków ubocznych
EMA dodała, że według niej korzyści płynące ze szczepionki firmy AstraZeneca w zapobieganiu Covid-19 są większe niż ryzyko skutków ubocznych.
– Osoby zaszczepione powinny zdawać sobie sprawę z niewielkiej możliwości wystąpienia tych bardzo rzadkich rodzajów zakrzepów krwi. W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na problemy z krzepnięciem (…) należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską i poinformować pracowników służby zdrowia o niedawnym szczepieniu” – zaznacza agencja.
EMA zapewniła również, że wszystkie zgłaszane przypadki nietypowych zakrzepów krwi są na bieżąco analizowane.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: Pielęgniarka wśród najbardziej deficytowych zawodów w Polsce. Jakie są przyczyny?