Wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, poinformował, że projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych na przełomie listopada i grudnia zostanie przedstawiony na Komitecie Stałym Rady Ministrów. W grudniu zajmie się nim rząd, a w styczniu 2022 r. ustawa zostanie przekazana do Sejmu.
Projektowana ustawa, jak poinformował wiceszef resortu zdrowia, w sposób kompleksowy będzie regulowała wykonywanie zawodu ratownika medycznego, a także zawierała przepisy dotyczące wymaganych uprawnień kwalifikacyjnych, zasad uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu i zasad wykonywania zawodu, organizacji kształcenia przed i podyplomowego oraz podnoszenia odpowiedzialności zawodowej. Projekt przewiduje także m.in. urlop szkoleniowy dla ratowników. Ustawa będzie również zawierała regulacje dotyczące utworzenia samorządu ratowników medycznych.
Miłkowski: Będziemy promować umowy o pracę w zawodzie ratownika medycznego
Miłkowski podkreślił również, że część ratowników była za tym, by zakazać umów zlecenia i umów cywilnoprawnych w tym zawodzie. „Przyjęliśmy, że nie będziemy zakazywać, ale będziemy promować umowę o pracę” – wskazał wiceminister zdrowia. Ponadto, jak poinformował, Sejm znowelizował w czwartek ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy – Prawo farmaceutyczne i zawarł tam m.in. przepis gwarantujący 30 proc. dodatku wyjazdowego dla członków zespołów ratownictwa medycznego.
Miłkowski przypominał także, że 21 września Ministerstwo Zdrowia i Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych, Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ porozumieli się w kluczowych kwestiach dla tego zawodu. MZ zobowiązało się m.in. do zwiększenia budżetu na zadania ZRM, sfinansowanie dodatku wyjazdowego albo wzrost godzinowej stawki w przypadku umów cywilnoprawnych.
Ratownicy o konieczności zmian systemowych
Podczas 9. Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych przedstawiciele tego zawodu podkreślali potrzebę zmian systemowych. Oprócz uchwalenia ustawy o zawodzie i samorządzie zawodowym, wskazywali między innymi na konieczność wyznaczenia konsultanta krajowego w tej dziedzinie i aktualizację listy medycznych czynności ratunkowych (zobacz także: Ratownicy medyczni: Potrzebujemy zmian systemowych w naszym zawodzie).
Ratownicy podkreślali również, że z zawodu odchodzi coraz więcej osób – zmieniają swoje kwalifikacje ze względu na brak usankcjonowania legislacyjnego zawodu. Ponadto pogłębiają się problemy z obsadą karetek i pogarszają warunki pracy.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: Prezes NRPiP dla EN: „Brak norm zatrudnienia w zawodzie pielęgniarki i położnej rodzi ogromne zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta”