Druga dawka szczepionki Janssen powoduje szybki i znaczny wzrost przeciwciał wiążących przeciw COVID-19, dziewięciokrotnie większy niż 28 dni po pierwotnym zaszczepieniu pojedynczą dawką preparatu – poinformował producent szczepionki. J&J chce rozpocząć podawanie dawki przypominającej.
Johnson & Johnson, producent jednodawkowej szczepionki Janssen przeciw COVID-19, przedstawił dane potwierdzające zastosowanie drugiej dawki szczepionki, jako dawki przypominającej dla osób, które zostały wcześniej zaszczepione tym preparatem.
Druga dawka Janssena 8 miesięcy po pierwotnym zaszczepieniu
Z danych producenta wynika, że neutralizująca odpowiedź przeciwciał wytworzonych przez szczepionkę jest silna i stabilna przez osiem miesięcy po zaszczepieniu. Firma wnioskuje zatem, że może pojawić się zapotrzebowanie na dawkę przypominającą.
Johnson & Johnson przeprowadził badanie u osób wcześniej zaszczepionych preparatem Janssen. Z wstępnych analiz wynika, że dawka przypominająca szczepionki powoduje szybki i stabilny wzrost przeciwciał wiążących, nawet dziewięciokrotnie większy niż w przypadku pierwotnego zaszczepienia pojedynczą dawką. Producent wskazuje, że znaczący wzrost przeciwciał zaobserwowano u uczestników w wieku 18-55 lat. Osoby w wieku 65 lat i starsze otrzymały mniejszą dawkę przypominającą, ale również w tej grupie zanotowano wysoki wzrost przeciwciał przeciw COVID-19.
– Z niecierpliwością czekamy na możliwość przedyskutowania z władzami zajmującymi się zdrowiem publicznym potencjalnej strategii dla szczepionki Johnson & Johnson przeciw COVID-19, polegającej na podaniu dawki przypominającej osiem miesięcy lub dłużej po pierwotnym szczepieniu szczepionką jednodawkową – mówi dr hab. Mathai Mammen, szef pionu badawczo-rozwojowego Janssen, spółki farmaceutycznej Johnson & Johnson.
Johnson & Johnson jest jedyną szczepionką jednodawkową w Polsce
Jednorazowe przyjęcie szczepionki J&J powoduje podobną odporność na COVID-19, co przyjęcie dwóch dawek preparatów pozostałych firm. Pacjenci nie muszą czekać kilku tygodni na przyjęcie kolejnej dawki, zatem proces uodpornienia jest znacznie szybszy. Janssen został dopuszczony do szczepień dla osób w wieku 18 lat i starszych.
Z badań klinicznych nad preparatem wynika, że szczepionka skutecznie zapobiega COVID-19. Analizy przeprowadzono z udziałem ponad 44 tys. osób. W badaniu odnotowano spadek o 67 proc. liczby przypadków objawowego COVID-19 po 2 tygodniach w porównaniu z uczestnikami, którym podano placebo.
Źródła: Janssen, gov.pl, ema.europa.eu
Przeczytaj także: Czy pielęgniarki wykonujące szczepienia przeciw COVID-19 mogą czuć się bezpiecznie?