„Wszystkie wyniki badań na obecność koronawirusa, jakie otrzymujemy u dzieci, to wariant Delta” – mówi dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Ekspertka informuje, że przybywa najmłodszych pacjentów z COVID-19, a jesienią może być jeszcze więcej przypadków.
Na Oddziale Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w szpitalu Żeromskiego w Krakowie, w specjalnie wydzielonej części dla pacjentów z koronawirusem, przebywają dzieci ze zdiagnozowanym COVID-19, a także z powikłaniami pocovidowymi.
We wrześniu spodziewany jest wzrost liczby przypadków COVID-19 u dzieci
W czasie wakacji, jak informuje dr Stopyra, najczęstszymi przypadkami COVID-19 na oddziale dziecięcym byli nastolatkowie. Obecnie zakażeń nie jest wiele, jednak według informacji ekspertki, przypadków wciąż przybywa. Wzrost liczby zakażeń wśród najmłodszych spodziewany jest wraz z rozpoczęciem się roku szkolnego. Krakowska placówka jest gotowa na tę sytuację, ponieważ, jak zaznacza dr Stopyra, posiada już doświadczenie z poprzednich fal pandemii.
Chociaż, jak wskazuje ordynatorka, dzieci przechodzą zakażenie z reguły łagodnie, to pojawiają się również poważniejsze przypadki wymagające hospitalizacji. Dr Stopyra podkreśla jednak, że „życiu dzieci, które są u nas aktualnie hospitalizowane, nie zagraża niebezpieczeństwo”.
Wśród najmłodszych pacjentów z COVID-19 nie było dzieci zaszczepionych
Wśród pacjentów krakowskiego szpitala, jak informuje ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii, nie było przypadków dzieci zaszczepionych. U zakażonych pacjentów najczęściej wykrywany był wariant Delta, który jest bardziej zakaźny od poprzednich mutacji. Dr Stopyra podkreśla, że warto szczepić dzieci, chociaż uważa, że nie można nikogo do tego zmuszać.
– Szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem oraz przed PIMS – rzadkim, ale ciężkim zespołem pocovidowym. Delta jest bardziej zakaźna, a zbliża się rok szkolny – dodała ekspertka. – W Polsce szczepienia trwają od ośmiu miesięcy i z pełną odpowiedzialnością możemy już powiedzieć, że szczepionka jest bezpieczna. Fatalnie, że jest olbrzymia dezinformacja i fałszywe wiadomości w internecie – zaznaczyła ordynatorka.
Ponadto, jak podkreśliła ekspertka, poza pandemią to właśnie z dziećmi mamy największe doświadczenie ze szczepieniami i wiemy, że dobrze je znoszą.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: Ile dzieci w Polsce jest zaszczepionych przeciw COVID-19?