Obecnie najwięcej na sprzedaży szczepionek przeciw koronawirusowi zarobili producenci preparatu Comirnaty, którzy jako pierwsi otrzymali zgody EMA i FDA na dopuszczenie szczepionki przeciw COVID-19 do obrotu. Pfizer zamknął półrocze z przychodem rzędu 10 mld dolarów, a BioNTech – 7,3 mld euro. Firmy prognozują ponadto kolejne wzrosty.
Do dnia 21 lipca 2021 r. ponad 1 mld dawek szczepionki Comirnaty (BNT162b2) zostało dostarczonych do ponad 100 krajów. Pfizer i BioNTech podpisały już zamówienia na dostarczenie 2,2 mld dawek do końca 2021 r. i 1 mld dawek w 2022 r.
Pfizer i BioNTech prognozują dalsze wzrosty
Pfizer spodziewa się, że na koniec 2021 r. jego przychody ze sprzedaży wzrosną do 33,5 mld dolarów. BioNTech natomiast prognozuje, że na samych szczepionkach przeciw COVID-19 zarobi do końca roku 15,9 mld euro. Obaj producenci zakładają ponadto, że do końca 2021 r. wyprodukują 3 mld dawek, a w 2022 r. – 4 mld.
– Przekroczyliśmy 1 mld wysłanych dawek szczepionki COVID-19 na całym świecie. Jesteśmy dumni, że mogliśmy osiągnąć to w przeciągu zaledwie 6 miesięcy. Chcemy zaradzić trwającej pandemii i rozszerzamy dostawy naszej szczepionki przeciw COVID-19 do ponad 100 krajów i regionów na całym świecie. Tym samym zwiększamy dostęp do preparatu dla krajów o niskim i średnim dochodzie – mówi Ugur Sahin, dyrektor generalny i współzałożyciel BioNTech.
BioNTech i Pfizer informują jedocześnie, że trwają badania kliniczne w ramach podania trzeciej dawki przeciwko koronawirusowi. Analizy skupiają się na ocenie wpływu dawki przypominającej na przedłużenie odporności przeciw COVID-19 i ochrony przed potencjalnie nowo pojawiającymi się mutacjami SARS-CoV-2. Ponadto, jak wskazują producenci, badania ukierunkowane są również na zmodyfikowanie obecnego preparatu w taki sposób, żeby chronił przed nowymi wariantami koronawirusa.
W pierwszym półroczu 2021 r. wzrost zanotowała również Moderna. Producent poinformował, że w przeciągu pierwszych 6 miesięcy br. jego przychody wzrosły do kwoty 5,9 mld dolarów. Firma spodziewa się ponadto, że na sprzedaży szczepionek przeciw COVID-19 w 2021 r. zarobi 20 mld dolarów.
Mniejsze przychody zarejestrowała AstraZeneca, której preparat nie został dopuszczony do użytku na terenie Stanów Zjednoczonych. Szczepionka tego producenta przyniosła 1,2 mld dolarów przychodu ze sprzedaży w pierwszym półroczu 2021 r. Z kolei Jannsen, producent szczepionki jednodawkowej Johnson & Johnson, odnotował sprzedaż w wysokości 264 mln dolarów.
Źródła: BioNTech, Pfizer, Moderna, Jennsen, AstraZeneca
Przeczytaj także: MZ dopuszcza Modernę do szczepień dla dzieci i nastolatków