Kardiologia Pod sliderem Zdrowie publiczne

Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca: Polska liderem w leczeniu małych serc

14 lutego przypada Światowy Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca. W ramach jego obchodów środowiska medyczne i organizacje pacjenckie starają się dotrzeć z wiedzą na temat schorzeń kardiologicznych do opinii publicznej. Ilu pacjentów w Polsce dotyczy problem wrodzonych wad serca i jakie są standardy ich leczenia?

Wady serca to częste schorzenie wrodzone

Wady serca (WWS), czyli strukturalne nieprawidłowości dotyczące budowy tego narządu i jego położenia w klatce piersiowej, to jedne z najczęściej diagnozowanych u niemowląt wad wrodzonych. Dotyczą one ok. 1 proc. populacji noworodków. Do najczęstszych wad wrodzonych serca należą: ubytek w przegrodzie międzykomorowej oraz w przegrodzie międzyprzedsionkowej, zwężenie cieśni aorty, krytyczne zwężenie zastawki pnia płucnego i zastawki aorty, tetralogia Fallota i przewód Botalla.

Wrodzone wady serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród niemowląt. Ok. 30 proc. dzieci ze zdiagnozowaną wrodzoną wadą serca konieczne jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej zaraz po urodzeniu.

W Polsce codziennie przychodzi na świat 10 dzieci z wrodzonymi wadami serca. Większość z nich wymaga skomplikowanego, długotrwałego leczenia i rehabilitacji.

Polska kardiologia dziecięca na wysokim poziomie

W Polsce funkcjonuje dziewięć placówek kardiochirurgii dziecięcej. Przeprowadza się w nich łącznie niemal 3000 operacji rocznie. W przeliczeniu na 1 mln obywateli polscy kardiochirurdzy przeprowadzają więcej zabiegów niż lekarze niemieccy.

Specjaliści z polskich ośrodków kardiochirurgii dziecięcej leczą operacyjnie wszystkie, nawet najbardziej skomplikowane wady serca. Mogą się także pochwalić sukcesami w przeprowadzaniu pionierskich, innowacyjnych terapii. Za przykład może tu posłużyć Klinika Kardiologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, gdzie w lutym tego roku po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono z pozytywnym efektem zabieg cewnikowania z udrożnieniem żyły bezimiennej u ośmioletniego chłopca z zespołem hipoplazji lewego serca.

Eksperci: najważniejsza edukacja i profilaktyka

W Polsce propagowaniem wiedzy na temat wrodzonych wad serca zajmuje się między innymi Fundacja Serce Dziecka. Specjaliści z tej organizacji wskazują na duże znaczenie edukacji rodziców i prowadzenia wczesnej diagnostyki wad serca.

Jak tłumaczą eksperci fundacji, powodzenie leczenia zależy w bardzo dużym stopniu od tego, kiedy schorzenie serca zostanie wykryte i w jakim stanie dziecko trafi do ośrodka specjalistycznego. Dzięki postępowi w diagnostyce prenatalnej wiele schorzeń może zostać wykrytych jeszcze w trakcie życia płodowego dziecka. Pozwala to na zaplanowanie postępowania terapeutycznego bezpośrednio po porodzie i otoczenie dziecka specjalistyczną opieką już od pierwszych chwil życia, co znacznie zwiększy jego szanse na przeżycie. W niektórych przypadkach przeprowadzenie diagnostyki w czasie ciąży może zdecydować o życiu dziecka.

Akademia serca: jak żyć z WWS

Fundacja Serce Dziecka co roku organizuje konferencję kardiologiczną „Akademia serca”. W jej trakcie eksperci z dziedziny leczenia serca prowadzą prelekcje i warsztaty na temat diagnozowania wrodzonych wad serca, metod terapii i możliwości leczenia wspomagającego. Wszystko po to, by zapewnić pacjentom i ich bliskim jak najszerszą wiedzę i najlepszą opiekę.

Źródła: https://www.sercedziecka.org.pl/, https://gazetalekarska.pl/, https://e-medycyna.pl/, https://www.politykazdrowotna.com/, https://www.ikard.pl/

Przeczytaj też: ICZMP w Łodzi: pierwszy zabieg cewnikowania z udrożnieniem żyły bezimiennej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *