Od piątku (13 sierpnia) dzieci i młodzież w wieku 12-18 lat mogą zaszczepić się przeciw COVID-19 preparatem Moderny – Spikevax – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Szczepienia wykonywane są w schemacie dwudawkowym z rekomendowanym odstępem 28 dni między dawkami.
Pod koniec lipca Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła podawanie preparatu Moderny dzieciom i młodzieży w wieku od 12. do 18. roku życia. Wcześniej do użytku dopuszczona była jedynie szczepionka Pfizera, podawana w schemacie dwudawkowym z odstępem 21 dni między dawkami.
„W celu uzyskania maksymalnej możliwej ochrony przed COVID-19, w tym choroby wywołanej przez wariant Delta wirusa SARS-CoV-2, ważne jest podanie dwóch dawek szczepionki, bez nieuzasadnionego wydłużania odstępów pomiędzy dawkami” – wskazuje Ministerstwo Zdrowia.
Czy Moderna jest bezpieczna dla dzieci i młodzieży?
EMA przeanalizowała skuteczność preparatu Spikevax w badaniu z udziałem 3732 dzieci i młodzieży w wieku od 12. do 17. roku życia. Testy wykazały, że odpowiedź immunologiczna po podaniu preparatu jest porównywalna z odpowiedzią w grupie wiekowej 18-25 lat. Wśród dzieci, którym podano szczepionkę Moderny, nie zaobserwowano objawów COVID-19. Z kolei w grupie placebo objawy wystąpiły u 4 osób. Na podstawie tych analiz EMA uznała, że skuteczność szczepionki Spikevax u dzieci jest podobna do skuteczności u dorosłych.
Wśród dzieci i młodzieży objawy niepożądane po szczepieniu również są podobne do tych występujących u osób powyżej 18. roku życia. Dotyczą one bólu, obrzęku w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenia, bólu głowy, bólu mięśni i stawów, powiększenia węzłów chłonnych, dreszczy, nudności, wymiotów i gorączki. Objawy te, jak zaznacza EMA, są łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.
Jak zapisać dziecko na szczepienie?
E-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 dla swojego dziecka rodzice znajdą na jego Internetowym Koncie Pacjenta. Na zastrzyk można się zarejestrować poprzez bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989, kontaktując się z wybranym punktem szczepień, wysyłając SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie, albo poprzez e-rejestrację na stronie pacjent.gov.pl.
W celu zakwalifikowania dzieci i młodzieży na szczepienie należy wypełnić kwestionariusz wstępnego badania przesiewowego. W przypadku osób niepełnoletnich dokument musi być podpisany przez rodzica.
Źródła: MZ, PAP
Przeczytaj także: Raport: całkowite koszty leczenia raka płuca w Polsce to 3,3 mld zł