Ministerstwo Zdrowia wprowadza rozporządzenie, które przewiduje wydłużenie kwarantanny do 21 dni w przypadku podejrzenia mało rozpoznanej mutacji koronawirusa, a także testy molekularne dla osób mieszkających z pacjentem zakażonym SARS-CoV-2. Każdorazowo decyzje w tej sprawie będzie podejmował sanepid.
Dodatkowe przepisy dotyczące zasad izolacji osób z podejrzeniem COVID-19 wynikają z narastających obaw związanych z rozprzestrzenianiem się innych niż dominujące wariantów SARS-CoV-2 oraz uwag Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w tej sprawie. Nowe rozporządzenie zostało skierowane do ogłoszenia 22 lipca 2021 r.
Wydłużenie kwarantanny dla osób z mutacjami alertowymi
Państwowy powiatowy inspektor sanitarny może zadecydować o „wydłużeniu czasu trwania kwarantanny, izolacji albo izolacji w warunkach domowych do 21 dni”. Podstawą do podjęcia takiej decyzji jest zakażenie wirusem SARS-CoV-2 „o nieustalonej charakterystyce epidemiologicznej lub klinicznej albo podwyższonej zaraźliwości lub zjadliwości w stosunku do wariantu dominującego w danym okresie” na terytorium Polski. Przedłużenie izolacji może nastąpić również w przypadku osób, co do których istnieje podejrzenie styczności ze źródłem zakażenia lub narażenie na zakażenie tzw. alertowych wariantów wirusa, takich jak mutacja Delta.
Wydłużenie okresu izolacji ma na celu zwiększenie możliwości przeprowadzania działań, które są potrzebne do ograniczenia transmisji mało rozpoznanej mutacji, takich jak opracowanie ogniska epidemiologicznego i sekwencjonowanie próbek.
Wprowadzenie testów molekularnych dla osób mieszkających z osobą zakażoną SARS-CoV-2
Rozporządzenie wprowadza również zmiany w zasadach obowiązujących poddane kwarantannie osoby zamieszkujące lub prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z pacjentami, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem i odbywają izolację w warunkach domowych. W takich sytuacjach okres obowiązkowej kwarantanny trwa 7 dni od zakończenia izolacji zakażonego albo do czasu „uzyskania negatywnego wyniku testu molekularnego przez osobę odbywającą kwarantannę, wykonanego nie wcześniej niż w pierwszym dniu po zakończeniu tej izolacji.
Źródło: gov.pl
Przeczytaj także: MZ dopuszcza mieszany schemat szczepień przeciw COVID-19