Konferencje Newsy Pielęgniarki

300 pielęgniarek na konferencji we Wrocławiu

12 kwietnia 2018 r. członkowie Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu uczestniczyli w konferencji „Postępowanie z raną przewlekłą” organizowanej przez Evereth Publishing we współpracy z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych oraz Katedrą i Zakładem Anatomii Opisowej i Topograficznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wydarzenie to, odbywające się już po raz drugi we Wrocławiu, przyciągnęło tłumy – bezpłatnie uczestniczyło w nim 300 pielęgniarek pragnących poszerzyć swoją wiedzę w zakresie postępowania z raną.

O 9:00 12 kwietnia, kiedy konferencję „Postępowanie z raną przewlekłą” otworzyła Anna Szafran, Przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, sala konferencyjna we wrocławskim Novotelu wypełniona była pielęgniarkami, które pragną rozwijać się i zgłębiać wiedzę dotyczącą postępowania z raną. 300 uczestników miało szansę wysłuchać wykładów wybitnych autorytetów, praktyków, którzy w przystępny sposób przekazali swoją wiedzę. Opiekunem naukowym bezpłatnego cyklu konferencji jest dr hab. n. med. Marek Kucharzewski.

Zainteresowanie wynika z wysokiego poziomu konferencji

Jak podkreślała Anna Szafran, Przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, wysoka frekwencja i żywe zainteresowanie konferencją na długo przed jej terminem wynika z atrakcyjnej tematyki, przedstawionej w sposób wyczerpujący, a równocześnie niezwykle przystępny.

Wystąpienie dr hab. n. med. Marka Kucharzewskiego. Fot. Evereth Publishing

– Wszystkie wykłady utrzymane są na bardzo wysokim poziomie i traktują o najważniejszych kwestiach postępowania z raną przewlekłą. Występujący wykładowcy nie tylko posiadają ogromną wiedzę, ale potrafią również nawiązać kontakt z uczestnikami. Wykłady odbywają się na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, ale prowadzone są w sposób przystępny, trafiający do słuchaczy.

Angelika Nowak, pielęgniarka z Kliniki Hematologii we Wrocławiu, przyznaje, że w konferencji „Postępowanie z raną przewlekłą” wzięła udział po raz drugi.

– Ubiegłoroczna edycja była świetna, dlatego zdecydowałam się na uczestnictwo także w tym roku. Bardzo mi na tym zależało, dlatego zapisałam się już 1,5 miesiąca temu, bojąc się, że miejsc może zabraknąć. Konferencja zawiera mnóstwo konkretnych informacji bardzo potrzebnych w codziennej pracy. Niejednokrotnie mamy mniej niż 5 minut, aby podjąć decyzję o leczeniu, dlatego tak ważne, abyśmy miały świadomość wszystkich możliwości.

Dumy z wysokiej frekwencji nie krył dr hab. n. med. Marek Kucharzewski będący opiekunem merytorycznym wydarzenia.

– To dla mnie wielka radość, że pielęgniarki chcą się uczyć i tak licznie uczestniczą w naszej konferencji. Obserwuję z jakim zainteresowaniem słuchają wykładów, robią notatki i chłoną wiedzę. To dowód, że cykl „Postępowanie z raną przewlekłą” jest potrzebny.

Barbara Klęka, pielęgniarka z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu przyznała, że szczególne wrażenie zrobił na niej właśnie dr hab. n. med. Marek Kucharzewski oraz prof. dr hab. n. med. Marzenna Bartoszewicz.

– Wykład pana dr hab. n. med. Marka Kucharzewskiego to przede wszystkim skondensowana wiedza, niezbędna w pracy pielęgniarki. Natomiast pani profesor Bartoszewicz ma niezwykłą zdolność przekazywania wiedzy z humorem i rozbudzania w słuchaczu ciekawości. Ma taką umiejętność zarażania pogodą ducha.

Wystąpienie prof. dr hab. n. Marzenny Bartoszewicz. Fot. Evereth Publishing

Profesor dr hab. n. med. Marzenna Bartoszewska wygłosiła aż dwa wykłady: „Wytyczne postępowania miejscowego w ranach zakażonych” oraz „Lewaseptyka vs antyseptyka w świetle leczenia ran”. Irena Madeja, pielęgniarka pracująca w Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, także była pod dużym wrażeniem pani profesor oraz pana doktora.

– Język został przez nich przystosowany do „zwykłego śmiertelnika”. Unikali nazw łacińskich czy zawiłości, aby przekazać wiedzę w jasny i przystępny sposób.

Pielęgniarka dodała również, że uczestniczy w wielu konferencjach, a „Postępowanie z raną przewlekłą” to jedno z najlepszych wydarzeń szkoleniowych w jakim wzięła udział.

Pielęgniarka musi aktualizować wiedzę i śledzić nowinki

Przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w rozmowie z Evereth News mówiła o tym jak ważne jest w pracy pielęgniarki, aby być na bieżącą z nowościami pojawiającymi się na rynku. Przy mnogości obowiązków charakteryzujących ten zawód, nie jest to łatwe. Uczestnictwo w konferencji jest więc okazją, aby odświeżyć wiedzę oraz poznać nowinki, bez konieczności śledzenia ich samodzielnie.

Anna Szafran, Przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych Fot. Evereth Publishing

– Wszelkie nowości na rynku, które zostały zaprezentowane na konferencji pielęgniarki mogą wykorzystać w codziennej pracy. Uczestnictwo w cyklu „Postępowanie z raną przewlekłą” to więc możliwość aktualizacji wiedzy medycznej dla dobra pacjenta.

Alina Tarnowska pracująca w Klinice Hematologii we Wrocławiu była podobnego zdania.

– Nowości medyczne pojawiają się bardzo często, wszystko się zmienia. Musimy być na bieżąco i poznawać nowe preparaty i rozwiązania. Ta konferencja stwarza ku temu okazję, a także do przypomnienia sobie pewnych informacji. Wykłady tu są zróżnicowane, jest dużo tematów, ale poruszane są w łatwy do przyswojenia sposób. Nawet zagadnienia z mikrobiologii zostały przestawione bardzo przystępnym językiem.

Barbara Klęka przyznaje, że dzięki uczestnictwu w konferencji dowiedziała się jak prawidłowo używać środka, który stosowała.

– Nie byłam wcześniej świadoma wszystkich właściwości preparatu, dlatego nie wykorzystałam w pełni jego zastosowania. Dzięki wykładom dowiedziałam się szczegółów i będę mogła od razu zastosować je w praktyce.

Pielęgniarka wyznała też, że planowała wyjść wcześniej ze względu na liczne obowiązki, ale tematy wciągnęły ją do tego stopnia, że pozostała do ostatniej chwili konferencji.

Wykłady a szpitalna rzeczywistość

Angelika Nowak, pielęgniarka z Kliniki Hematologii we Wrocławiu, wyznała, że wykłady uświadomiły jej o brakach i niedociągnięciach szpitali.

– Dzięki konferencji dowiedziałam się o wielu nowych metodach leczenia ran, które wcześniej były mi nieznane. Zrozumiałam również z jaką ilością niedociągnięć w szpitalach musimy się zmagać.

Podobne uwagi miała pielęgniarka Irena Madeja:

– Na wykładach poznałam wiele opatrunków i nowych rozwiązań, jednak aby ta wiedza się przydała muszą być one dostępne w szpitalach.

Anna Szafran wspomniała również o współpracy z wydawnictwem Evereth Publishing, które zaowocowało już drugą konferencją z cyklu i po raz drugi przyciągnęło tylu uczestników.

– Druga edycja to nasz wspólny sukces. Cieszymy się ze współpracy i, nie ukrywam, że liczymy na kolejną konferencję!

Wtórowały jej także inne pielęgniarki. Nasze rozmówczynie były zgodne: „Chcemy więcej!”.

 

Obejrzyj fotorelację, klikając strzałkę w prawo (fot. Evereth Publishing): 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *