Koronawirus Newsy Pod sliderem

Będą dodatki covidowe dla personelu niemedycznego?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

26 listopada, podczas spotkania w Sejmie z udziałem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski i przedstawicieli klubów oraz kół w sprawie walki z pandemią COVID-19, uzgodniono, że personel niemedyczny, który pracuje w oddziałach covidowych będzie mógł liczyć na dodatkowe wynagrodzenia. Dokonano także ustaleń odnośnie Funduszu Kompensacyjnego i bezpłatnych testów na koronawirusa dla pracowników mających duży kontakt z innymi ludźmi. 

– Chodzi o personel, który uczestniczy w procesie terapeutycznym, czyli panie salowe, administracja, sekretarki – wyjaśnił wiceminister zdrowia i zaznaczył, że wynagrodzenie dodatkowe będzie prawdopodobnie jednorazowe.

Tymczasem, jak podkreśla Ogólnopolski Międzyzakładowy Związek Zawodowy Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia na Twitterze, personelowi medycznemu należy się stały, comiesięczny dodatek – w zależności od bliskości z pacjentem.

Źródło: Twitter/ OMZZ Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia

Ustawa o Funduszu Kompensacyjnym trafi do Sejmu

Podczas spotkania uzgodniono także wprowadzenie ustawy o Funduszu Kompensacyjnym. Rozwiązanie ma zapewnić świadczenie pieniężne dla pacjentów, u których wystąpią niepożądane działania po podaniu szczepionki prowadzące do hospitalizacji przez okres nie krótszy niż 14 dni lub wstrząsu anafilaktycznego (powodującego konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizację przez okres do 14 dni).

– Po pierwsze była zgoda wszystkich, abyśmy wprowadzili ustawę o Funduszu Kompensacyjnym. Ta ustawa zostanie w poniedziałek skierowana do Sejmu. To będzie ustawa tylko o tym funduszu, nie będą w tej ustawie zamieszczone inne, dodatkowe rzeczy – podkreślił Waldemar Kraska. – Wszystkie strony zgadzały się, że to jest bardzo ważne, że także te osoby, które się wahają, czy się zaszczepić miały twardy dowód na to, że jak powstaną niepożądane odczyny poszczepienne, będą miały za to jakąś rekompensatę – dodał wiceminister zdrowia.

Darmowe testy dla osób mających częsty kontakt z ludźmi

Wszyscy uczestnicy spotkania byli również zgodni co do wprowadzenia bezpłatnych i dobrowolnych testów dla osób, które mają duży kontakt z innymi ludźmi. Chodzi m.in. o pracowników ochrony zdrowia, oświaty, administracji czy komunikacji miejskiej.

Jak zaznaczył wiceminister zdrowia „to będzie w formie rozporządzenia, żeby taki pracownik mógł na swoją prośbę wykonać bezpłatnie test”. Pracownik, który zdecyduje się na taki test nie będzie automatycznie poddawany kwarantannie, jak działa to obecnie. Nie wiadomo jeszcze czy będą to testy genetyczne, czy antygenowe.

Zgoda w trzech kwestiach

Wiceminister zdrowia zaznaczył, że konsensus udało się osiągnąć w trzech ww. kwestiach. Uczestnicy spotkania nie osiągnęli porozumienia odnoście obostrzeń i certyfikatów covidowych. Nie było m.in. jednomyślności w sprawie ulg podatkowych i bonów finansowych za zaszczepienie się przeciw COVID-19 (zobacz także: Propozycja PSL: 600 zł za zaszczepienie się przeciw COVID-19).

– Wysłuchaliśmy wszystkich klubów i kół parlamentarnych, w następnym spotkaniu przedstawimy nasze propozycje, co ewentualnie w tym kierunku powinniśmy zrobić – zapowiedział Kraska.

W piątkowym spotkaniu w Sejmie udział wzięli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Poselskiej-PSL, a także kół: Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia i Kukiz’15. W dyskusjach udział wzięli również główny doradca premiera ds. pandemii, prof. Andrzej Horban, oraz dr Artur Zaczyński, członek Rady Medycznej przy premierze i dyrektor szpitala na Stadionie Narodowym. (PAP)

Źródło: PAP, Twitter/ OMZZ Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia

Przeczytaj także: Częstochowa oferuje stypendia dla przyszłych pielęgniarek

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *