Postępowanie z raną przewlekłą w Częstochowie
Konferencje Newsy Pielęgniarki

Częstochowa: praktyczna wiedza dla pielęgniarek w Dniu Kobiet

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

8 marca w częstochowskiej Akademii im. Jana Długosza na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym ok. 160 pielęgniarek wzięło udział w jubileuszowej 30. konferencji „Postępowanie z raną przewlekłą” organizowanej przez wydawnictwo Evereth Publishing we współpracy z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych oraz Zakładem Anatomii Opisowej i Topograficznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Pielęgniarki korzystają z możliwości udziału w tym naukowo-szkoleniowym cyklu bezpłatnie.

Szkoleniowy Dzień Kobiet

O 9:00 konferencję otworzył Kamil Piotrowski, Operations Manager Evereth Publishing i w imieniu organizatora złożył na ręce Przewodniczącej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie serdeczne życzenia oraz wielki bukiet tulipanów z okazji Dnia Kobiet.

Postępowanie z raną przewlekłą w Częstochowie

Następnie przemówiła Barbara Płaza, Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie, która powitała wszystkich oraz podziękowała organizatorowi. Wyraziła ona radość, że „Postępowanie z raną przewlekłą” odbywa się wreszcie w Częstochowie, a także zaznaczyła, że dla części uczestników wiedza tu zaprezentowana będzie nowa, a dla części – będzie powtórzeniem i uszczegółowieniem tego, co już wiedzą. Dodała również, że uczymy się poprzez powtarzanie, dlatego to takie cenne, że możemy się tu dziś spotkać. Zaznaczyła, że konferencja wyróżnia się na tle innych, kompleksowością i spójnością programu.

Po części celebracyjnej głos zabrała Elżbieta Szkiler, która zaprezentowała „Time – nowoczesny model leczenia ran”, który był pierwszym z 16 wykładów. Wszystkie przebiegły zgodnie z harmonogramem, a towarzyszyło im skupienie i wielkie zainteresowanie.

– Każde z wystąpień poszerza i uzupełnia temat leczenia ran. Wykłady płynnie łączą się, omawiając kolejne zagadnienia i aspekty problemu. Występujący wykładowcy zaprezentowali całościowe podejście podparte studiami przypadku, poruszając zarówno temat leczenia, jak i pielęgnacji. Dyskusje, które się wywiązały nadały spotkaniu dynamiki, dzięki czemu zaprezentowane informacje, znacznie łatwiej było zapamiętać. – relacjonuje Barbara Płaza, Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie.

W zawodzie pielęgniarki konferencje są niezbędne

Marek Kucharzewski Chirurg Roku
Dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, opiekun naukowy cyklu konferencji.

Opiekunem naukowym konferencji jest dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, który uświetnił wydarzenie wygłoszeniem dwóch wykładów traktujących o zasadach zmiany opatrunku oraz kompresjoterapii. W dniu konferencji dowiedział się on o zwycięstwie w konkursie „Dziennika Zachodniego” „Hipokrates” w kategorii „Chirurg roku”. Jak wielokrotnie zaznaczał w rozmowie z Evereth News laureat nagrody, ciągła edukacja i wymiana doświadczeń jest niezwykle istotna w zawodzie pielęgniarki.

– Podczas konferencji z cyklu „Postępowanie z raną przewlekłą” pielęgniarki mają okazję spotkać się z wybitnymi osobowościami, z których wiedzy i doświadczenia mogą czerpać. Zwłaszcza możliwość zetknięcia się na konferencji z gronem praktyków przynosi im błyskawiczną korzyść – mówi dr hab. n. med. Marek Kucharzewski.

– Leczenie ran to bardzo rozległe zagadnienie, temat, którego nie sposób wyczerpać. Z mojej pozycji, jako lekarza, muszę zaznaczyć jak ważna jest współpraca na poziomie lekarz-pielęgniarka. Dlatego też poświęciłem pewien obszar w mojej karierze, aby przekazywać swoją wiedzę pielęgniarkom, wskazywać im ścieżkę zawodową, którą warto podążać i budować skuteczne relacje wśród pracowników opieki medycznej.

Wartość merytoryczną wystąpień dr hab. n. med. Marka Kucharzewskiego podkreśliła Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie.

– Doktor zaprezentował ogromną wiedzę, którą potrafi przekazać w przystępny sposób. Słuchając go aż chciałoby się z nim pracować. – dodaje Barbara Płaza. Jej opinię podziela Joanna Mańko, pielęgniarka specjalistyczna z Oddziału Chorób Wewnętrznych w Częstochowie.

– Najbardziej podobał mi się wykład doktora Kucharzewskiego, który posiada bardzo dużą wiedzę kliniczną. Wszyscy mogliśmy dzisiaj poszerzyć swoją wiedzę i dowiedzieć się czegoś nowego, zarówno pielęgniarki pracujące w zawodzie, jak i studenci.

„Postępowanie z raną przewlekłą” to miejsce także dla studentów

Częstochowa_Postępowanie z raną przewlekłą

W konferencji wzięła udział także grupa studentek i studentów pielęgniarstwa, dla których wydarzenie było szansą na spotkanie osób mogących stać się ich mentorami, wysłuchania wykładów praktyków oraz wskazówką w obraniu kierunku ich kariery.

– Wszystkie wykłady były bardzo ciekawe, a ich długość pozwalała na rozbudzenie ciekawości i ewentualnie późniejsze dopytanie o szczegóły na stanowiskach. Nieodczuwalne było znużenie czy zbyt duża ilość informacji – powiedziała nam Daria Łosiewicz, studentka pielęgniarstwa.

Podobnego zdania jest Klaudia Maćkowska, której szczególnie do gustu przypadł wykład Sylwii Rogowskiej.

– Pani Sylwia przekazała dużo ciekawych wiadomości w praktyczny sposób. Dzięki sporej liczbie zdjęć mogliśmy sobie wszystko wyobrazić i lepiej zrozumieć przebieg postępowania. Do tego informacje były podane przystępnym językiem z dystansem i poczuciem humoru – mówiła studentka pielęgniarstwa.

Praktyczna wiedza, przydatna w codziennej pracy pielęgniarki

Pielęgniarka szkolna, Pamela Niedzielska, również doceniła wysoki poziom wykładów i zapowiedziała, że jeden z polecanych produktów zastosuje już w najbliższym czasie.

– Uczeń, którym się opiekuję, boryka się z raną oparzeniową i wiem już, że wypróbujemy lek, którego stosowanie rekomendował jeden z wykładowców. Jestem bardzo zadowolona, że mogłam dowiedzieć się czegoś nowego, co przyda mi się w praktyce – powiedziała pielęgniarka.

Beata Świątkiewicz, pielęgniarka na Oddziale Ortopedii w Częstochowie mówiła o potrzebie brania udziału w konferencjach naukowo-szkoleniowych.

– Konferencje jak ta dają możliwość spojrzenia na zagadnienie z wielu perspektyw. Tematy zostały przedstawione wyczerpująco, na wysokim poziomie i ze świeżym spojrzeniem. Myślę, że mogę powiedzieć w imieniu koleżanek: chcemy więcej!

Zgodnie z programem o 15:00 wszyscy biorący udział w szkoleniu otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w konferencji,  uzyskując tym samym 6 punktów edukacyjnych.

 

Obejrzyj fotorelację, klikając strzałkę w prawo (fot. Evereth Publishing): 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *