Newsy Nowe technologie w medycynie Zakażenia

Czy powstał już lek na chińskiego koronawirusa?

Naukowcy z całego świata nieprzerwanie pracują nad tym, by opracować skuteczne sposoby walki z groźnym koronawirusem. Choć nie doszło jeszcze do stworzenia skutecznego, bezpiecznego leku, do praktyki klinicznej wprowadzane są terapie eksperymentalne. Jaka jest ich skuteczność?

Przeciwciała z osocza

Chiński koncern biotechnologiczny National Biotec Group opracował terapię, która może pomóc pacjentom w stanie krytycznym. Firma pozyskuje osocze z krwi pacjentów, którzy zostali wyleczeni z zakażenia koronawirusem. Zawiera ono bardzo silne przeciwciała zwalczające groźny patogen.

Według autorów projektu już w ciągu doby od podania osocza zawierającego przeciwciała uzyskano poprawę u pacjentów znajdujących się w stanie krytycznym. Eksperymentalna terapia miała doprowadzić do zmniejszenia stanu zapalnego i poprawy natlenowania krwi.

Chińskie ministerstwo zdrowia zatwierdziło stosowanie osocza jako jedną z metod terapii u krytycznie chorych pacjentów.

Leki na HIV, ebolę i malarię

Do testów klinicznych trafiła terapia oparta na lekach stosowanych w leczeniu wirusa HIV – rytonawirze i lopinawirze. Połączenie tych związków blokuje enzymy zwane proteazami, które są niezbędne do procesu dojrzewania i replikacji komórek wirusa.

Testowana jest także skuteczność terapii opartej na lekach stosowanych w leczeniu eboli. Naukowcy spekulują, że leki te mogą zaburzyć materiał genetyczny chińskiego koronawirusa i w ten sposób powstrzymać go przed namnażaniem.

Trzecia eksperymentalna terapia polega na podawaniu pacjentom zarażonym koronawirusem chlorochiny – pierwotniakobójczego leku stosowanego w leczeniu ostrych ataków malarii. Badania naukowe wskazują także na skuteczność chlorochiny przeciwko wirusowi SARS. Naukowcy uważają, że może ona zahamować mechanizm infekowania komórek przez koronawirusa.

Trudne warunki badań

Chiński koronawirus zaraził jak do tej pory ponad 63 tys. osób i doprowadził do ok. 1300 zgonów. Ze względu na gwałtowny i nieprzewidywalny charakter epidemii oraz wciąż nie w pełni poznane właściwości patogenu opracowanie skutecznej terapii to bardzo utrudniony i skomplikowany proces. Naukowcy z ośrodków badawczych na całym świecie testują jednocześnie wiele możliwości terapii, które mogłyby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Wydaje się jednak, że do opracowania skutecznej szczepionki lub leku wciąż jeszcze daleko.

Źródła: https://time.com/, https://www.bloomberg.com/, https://www.news-medical.net/, https://www.rp.pl/

Przeczytaj też: Relacja pielęgniarki z rodziną pacjenta – dlaczego jest ważna?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *