Badania naukowe Koronawirus Newsy Pediatria Pod sliderem

Czy tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci to powikłanie po przebytym zakażeniu COVID-19? Opublikowano badania

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Wciąż nie ustalono, co może być przyczyną ostrego zapalenia wątroby, które atakuje coraz więcej dzieci, zwłaszcza poniżej 5. roku życia. W USA przeprowadzono jak dotąd największe badanie na temat tej choroby. Naukowcy wykazali w nim, iż zapalenie wątroby może być odległym powikłaniem po COVID-19.

W ostatnich tygodniach na świecie potwierdzono około 300 przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci o nieznanej przyczynie. Kilka zdiagnozowano również w Polsce. Eksperci zastanawiają się, co wywołuje tę chorobę. W badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych i Izraelu potwierdzono wcześniejsze przypuszczenia, a mianowicie, że wirusowe zapalenie wątroby jest powikłaniem po przebytej infekcji koronawirusem.

Ostre zapalenie wątroby może być odległym powikłaniem po COVID-19

W badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych udział wzięło ponad 800 tys. dzieci poniżej 10. roku życia. Ponad 245 tys. z nich było zakażonych COVID-19 w okresie od marca 2020 r. do marca 2022 r. Pozostałe dzieci również chorowały na zakażenia układu oddechowego, ale nie były one związane z koronawirusem.

Naukowcy wykazali, że u dzieci, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 występował podwyższony poziom enzymów wątrobowych oraz bilirubiny. Autorzy badań podkreślają, że wyniki te jasno wskazują na powiązanie ostrego zapalenia wątroby z COVID-19. Zastrzegają jednak, iż konieczne są dalsze obserwacje.

Zapalenie wątroby pojawia się średnio po 74 dniach od infekcji COVID-19

Podobnych obserwacji dokonali również naukowcy z Izraela. Badaniom poddano pięcioro dzieci – dwoje kilkumiesięcznych, dwoje 8-letnich i jedno 13-letnie. Czworo uczestników analiz przebyło łagodne zakażenie COVID-19, a u jednego stwierdzono obecność przeciwciał przeciw SARS-CoV-2 (co również wskazywało na przebycie infekcji koronawirusem). Obserwacje izraelskich ekspertów wykazały, że ostre zapalenie wątroby pojawiło się średnio po 74 dniach od przebycia zakażenia koronawirusem.

Naukowcy są zdania, że zmiany w wątrobie u tych dzieci są odległą reakcją po COVID-19, podobnie jak MIS-C (wieloukładowy zespół zapalny występujący zwykle po kilku tygodniach od infekcji koronawirusem). Eksperci wskazują, że innym wytłumaczeniem tajemniczego zapalenia wątroby może być rozregulowanie układu immunologicznego na skutek zakażenia COVID-19, na które nałożyła się infekcja adenowirusem.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: W Europie odnotowano przypadki ostrego zapalenia wątroby u dzieci o nieznanej przyczynie

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.