DGP: Leki na cukrzycę zanieczyszczone. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia
Eksperci Leki Newsy Pod sliderem

DGP: Leki na cukrzycę zanieczyszczone. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, metformina, lek stosowany przez ok. dwa mln chorych na cukrzycę w Polsce może zawierać silnie trujący związek chemiczny, który m.in. podaje się szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych. Naczelna Izba Aptekarska zaznacza, iż “w zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę”. 

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że owszem w laboratoriach poza Polską zostały wykryte zanieczyszczenia w lekach zawierających metforminę, jednak jak dodał „obecnie nie mamy informacji, aby leki z metforminą na cukrzycę zagrażały życiu i zdrowiu pacjentów, leki nie zostały wycofane”. Podkreślił również, iż zanieczyszczenia nie zostały wykryte w lekach dostępnych w Polsce, a informacje o zanieczyszczeniach pochodzą z zagranicy i są weryfikowane.

Cieszyński zaznaczył, że o dalszych działaniach resort zdrowia będzie informować, jak tylko otrzyma komunikat od Europejskiej Agencji Leków, która ma potwierdzić swoje stanowisko wydane na podstawie badań. Podczas briefingu przyznał również, że do Ministerstwa dotarło ostrzeżenie o tym, że w lekach dostępnych na innych rynkach wykryto zanieczyszczenie.

– Otrzymaliśmy ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, dotyczące tego, że w laboratoriach poza Polską zostały potencjalnie wykryte zanieczyszczenia w substancji czynnej metforminie, która jest wykorzystywana do produkcji leków przeciwko cukrzycy – powiedział.

Sztab kryzysowy w MZ

Dziennik Gazeta Prawna zaznaczyła, iż sprawa jest rozwojowa, ponieważ w środę miały toczyć się rozmowy ekspertów z Europejskiej Agencji Leków z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, jak również posiedzenie sztabu kryzysowego w Ministerstwie Zdrowia. Uczestniczyć w nim mieli konsultanci krajowi w dziedzinach medycyny, eksperci z Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jak zapewnił wiceminister zdrowia, celem spotkania jest przeanalizowanie stanu faktycznego i wypracowanie rekomendacji, natomiast zaraz po otrzymaniu ostrzeżenia od EAL w Polsce rozpoczęły się badania nad lekiem. Cieszyński przypomniał również, że w Polsce badaniami leków zajmuje się Narodowy Instytut Leków, jego działania nadzoruje ministerstwo, a nad rynkiem leków i jego bezpieczeństwem czuwa też Główny Inspektor Farmaceutyczny.

„Metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II”

Jak wskazał prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015, metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. „Od wielu lat mówi się o tej substancji jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a więc nie tylko leczącym cukrzycę”.

DGP podała, że według szacunków, w Polsce metforminę przyjmuje na stałe ok. 1,8 mln pacjentów, oprócz chorych na cukrzycę, również pacjentki z zespołem policystycznych jajników.

– Metformina jest obecnie najlepszą i najważniejszą substancją używaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak też często przy leczeniu cukrzycy typu I. Od kilku lat leki z tą substancją czynną przeżywają prawdziwy renesans. Odkryto bowiem jej niesamowite właściwości lecznicze – potwierdził prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

Zanieczyszczenie leku stwierdzono w Azji i Niemczech

Dziennik podał, iż z jego informacji wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach, w Azji oraz w Niemczech, a dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę.

Chodzi o niebezpieczną substancję N-nitrozodimetyloamina (NDMA), czyli toksyczny związek chemiczny, który ma działanie rakotwórcze oraz jest bardzo niebezpieczny dla wątroby. Związek ten jest wstrzykiwany szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej.

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się jednak za kilka lat okazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – powiedział prof. Zbigniew Fijałek.

„1,8 mln Polaków zostanie odciętych od leczenia”?

Jak zaznacza Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej jeżeli dojdzie do wycofania metforminy i przestawienia pacjentów na inne leki diabetologiczne, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od leczenia z dnia na dzień. Dodał, iż przestawienie ich na inne produkty lecznicze może być trudne i zdrowotnie, i organizacyjnie, ponieważ w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych leków z rynku europejskiego – co jest jak najbardziej możliwe – może być problemem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina wydaje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Preparaty na polskim rynku zawierające metforminę:
Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: gazetaprawna.pl, PAP, NIA, mp.pl

Przeczytaj także: Pylica płuc najczęstszą chorobą zawodową górników

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *