GIS uporządkowuje rynek suplementów diety
Dietetyka Newsy Obok slidera

GIS uporządkowuje rynek suplementów diety

Zespół ds. Suplementów Diety przy Głównym Inspektoracie Sanitarnym określił maksymalne dzienne poziomy spożycia niektórych witamin i składników w suplementach diety, takich jak wit. B6, żelazo, magnez oraz miedź. Jak powiedział zastępca dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia GIS dr Przemysław Rzodkiewicz, “uchwałami w tej sprawie staramy się uporządkować rynek suplementów diety”.

– Celem tych uchwał jest wprowadzenie pewnego porządku i przejrzystości na rynku suplementów diety – zaznaczył Przemysław Rzodkiewicz. W 2019 r. Zespół ds. Suplementów Diety podjął 21 uchwał, z czego 16 dotyczyło witamin i składników mineralnych. Uchwały te są kierowane przede wszystkim do producentów, ale również i do konsumentów.

Dzięki określeniu maksymalnych dziennych poziomów witamin i składników mineralnych, GIS zwraca uwagę w jakim zakresie ich spożycie jest bezpieczne dla zdrowia, a także precyzuje w jakich sytuacjach wobec producentów suplementów diety może być wszczynane postępowanie wyjaśniające.

Suplement diety, czy już produkt leczniczy?

Jak dodał dyr. Rzodkiewicz, chodzi głównie o ustalenie czy przekroczenie maksymalnej dawki w danym produkcie jest uzasadnione i czy można go zakwalifikować do suplementów diety, a nie do produktów leczniczych.

– Uchwała jest stanowiskiem ekspertów, a nie przepisem prawa, jednak producenci suplementów diety powinni brać ją pod uwagę – zwrócił uwagę specjalista. Dodał, że Zespół ds. Suplementów Diety pracuje nad kolejnymi uchwałami, tym razem dotyczącymi witamin E i K oraz dodatkowych składników mineralnych. Planowane są też uchwały dotyczące składników roślinnych oraz innych, jakie mogą występować w suplementach diety.

Zdaniem rzecznika GIS Jana Bondara, uchwały te są ułatwieniem dla przedsiębiorców, ale poza porządkowaniem rynku są też odpowiedzią na rozwijającą się w internecie szarlatanerię oferującą leczenie wielu schorzeń przy użyciu ogromnych dawek witamin i minerałów. – Chodzi nam o to, aby przeciętny konsument tak łatwo temu nie ulegał – zaznaczył.

Ile wynoszą maksymalne poziomy spożycia?

Zgodnie z najnowszą uchwałą Zespołu ds. Suplementów Diety GIS, maksymalna ilość witaminy B6 w suplementach diety dla osób dorosłych wynosi 18 mg dziennie, miedzi 2 mg, a magnezu – 400 mg. Maksymalna dzienna dawka żelaza dla osób dorosłych powinna mieścić się w granicach 20 mg, natomiast u kobiet w ciąży – 30 mg, jednak o tym powinien zadecydować lekarz. Jednak jak przypomina dyr. Rzodkiewicz, zapotrzebowanie na witaminy jest inne w zależności od płci i wieku.

– Do tego się nie odnosimy, określamy jedynie maksymalnie dopuszczalne dziennie dawki. To rola ekspertów i towarzystw naukowych, a nie urzędu – dodał. Zaznaczył również, iż jeśli w produkcie będzie wyższa dawka np. jakieś witaminy, to powinna być ona uzasadniona danymi naukowymi. – Przekroczenie określonego poziomu zapala jedynie żółte światło czy dany produkt jest suplementem diety i jest bezpieczny dla konsumenta. Dopiero wtedy wszczynane jest postępowanie wyjaśniające – tłumaczy.

Jak podkreślił Rzodkiewicz, przedsiębiorca decyduje o wprowadzeniu produktu na rynek, jednak są zasady, których musi przestrzegać.

GIS opracował również Dekalog Suplementacji

– Chodzi o to, żeby konsument odróżniał suplement diety od produktu leczniczego, wiedział jakie jest ich przeznaczenie i umiał korzystać z obu tych kategorii z korzyścią dla własnego zdrowia – powiedział rzecznik GIS.

GIS odniósł się do kwestii, czy podanie maksymalnych dawek składników suplementów diety nie jest zbyt daleko idącą regulacją, powołując się na rozwiązania, jakie podejmowane są tej sprawie w innych krajach.

– W Belgii, we Włoszech i Francji są określone listy dopuszczalnych składników w suplementach. My idziemy w kierunku tych krajów tworząc listę witamin i składników mineralnych wraz z określonymi warunkami wynikającymi z uchwał. Powstaje zatem polska lista, na której dopisywane są kolejne składniki – dodał. 

W skład Zespołu ds. Suplementów Diety przy Głównym Inspektoriacie Sanitarnym wchodzą specjaliści różnych dyscyplin, lekarze, farmaceuci, dietetycy, technolodzy żywności oraz eksperci zdrowia publicznego. Uchwały podejmowane są w oparciu o badania naukowe i najnowszą wiedzę w danej dziedzinie, dlatego mogą być korygowane w zależności od nowych ustaleń.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Sztuczna inteligencja Google równie skuteczna jak lekarze radiolodzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *