Chirurgia Kardiologia Newsy Pod sliderem

ICZMP w Łodzi: pierwszy zabieg cewnikowania z udrożnieniem żyły bezimiennej

Lekarze z Kliniki Kardiologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki z sukcesem wprowadzili cewnik do żyły bezimiennej u dziecka z uogólnioną zakrzepicą. To pierwszy tego rodzaju zabieg w Polsce.

Trudny pacjent

Ośmioletni Alan, u którego przeprowadzono operację, urodził się z poważną wadą kardiologiczną – HLHS (brak lewej komory serca). Schorzenie było leczone za pomocą kolejnych operacji kardiochirurgicznych. Po przeprowadzeniu jednego z zabiegów u chłopca wykryto krytyczne zwężenie żyły bezimiennej, z powodu którego rosło ciśnienie żylne. Specjaliści z placówki medycznej w niemieckim Munster, gdzie Alan był wcześniej leczony, nie podjęli się terapii. Chłopiec z objawami plastycznego zapalenia oskrzeli (powikłanie HLHS polegające na przenikaniu mas białkowych do dróg oddechowych, w wyniku czego zostają one zatkane) trafił do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Pionierski zabieg

Utrudnieniem w wykonaniu zabiegu była zarówno uogólniona zakrzepica wszystkich naczyń ze zwężeniem i zakrzepicą żyły głównej i żyły bezimiennej, jak i specyficzna anatomia pacjenta będąca efektem przeprowadzenia u niego szeregu operacji kardiochirurgicznych. Operator prof. Tomasz Mosura wprowadził w żyłę bezimienną ośmiomilimetrowy stent. Pozwoliło to na poszerzenie żył bezimiennej i głównej górnej, a w konsekwencji na znaczne obniżenie ciśnienia i zwalczenie objawów plastycznego zapalenia oskrzeli. Zabieg zakończył się sukcesem, a stan pacjenta znacznie się poprawił. Lekarze zaznaczają, że Alan w przyszłości będzie wymagał poddania jeszcze jednemu zabiegowi – poszerzenia lewej tętnicy płucnej.

Kolejny sukces

Operacja kardiochirurgiczna przeprowadzona u ośmioletniego Alana to niejedyny innowacyjny zabieg, jaki specjaliści z ICZMP przeprowadzili w ostatnim czasie. Pod koniec grudnia zeszłego roku pojawiła się informacja, że lekarze z Kliniki Neurochirurgii tej placówki medycznej opracowali nowatorską metodę podawania Nusinersenu – jednego z najdroższych leków na świecie, stosowanego w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). W większości przypadków lek jest podawany do worka oponowego przez nakłucie lędźwiowe, ale u pacjentów z zaawansowaną chorobą taka droga podania jest nieosiągalna. Specjaliści z Kliniki Neurochirurgii ICZMP opracowali dla tych pacjentów nową metodę podawania leku – do zbiornika wszytego pod skórą, umieszczonego w okolicy lędźwiowej i połączonego z rdzeniem kręgowym silikonowym drenem.

Metodę tę wykorzystano u trojga pacjentów, w tym 14-letniej Nikoli. Zastosowanie tej procedury znacznie poprawiło jakość ich życia i pozwoliło na postępy w terapii.

Źródła: https://www.iczmp.edu.pl/, https://lodz.tvp.pl/

Przeczytaj także: Tego nie wie pacjent, a powinien. Jak wygląda dyżur pielęgniarki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *