IŻiŻ: talerz zamiast piramidy żywienia
Dietetyka Newsy Pod sliderem

IŻiŻ: talerz zamiast piramidy żywienia

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, Instytut Żywności i Żywienia przygotowuje się do stworzenia bardziej zrozumiałego przekazu, który ułatwi dobór odpowiednich produktów niezbędnych w codziennej diecie. Jak się okazuje, dotychczas stosowana piramida żywienia jest nieczytelna dla Polaków.

Dziennik wyjaśnił również, iż wegetarianie otrzymają osobny talerz zdrowego żywienia.

– Chcemy, żeby przekaz był czytelny i prosty, aby każdy rozumiał na pierwszy rzut oka, co jest zdrowe i jak powinna wyglądać prawidłowa dieta – wyjaśnia na łamach DGP Grzegorz Juszczyk, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Gazeta dodała, iż choć będzie się to wiązało z koniecznością wymiany ulotek, książek, a także podręczników w szkołach, to jak podkreślili eksperci, najwyższy czas na zmiany i wcześniej czy później trzeba będzie ponieść związane z tym koszty.

IŻIŻ o piramidzie zdrowego żywienia

Jak podkreśla Instytut Żywności i Żywienia, wiedza o żywieniu i elementach stylu życia oraz ich wpływie na zdrowie człowieka jest ogromna i podlega stałej ewolucji i zmianom. Dlatego również Piramida co pewien czas podlega modyfikacjom.

– Badania naukowe w ostatnich latach wykazały, jak ważne w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży oraz zapobieganiu otyłości i innym chorobom (rozwijającym się także w życiu dorosłym) są: aktywność fizyczna, prawidłowy sen oraz przestrzeganie zasad korzystania z komputera, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych – czytamy na stronie IŻIŻ. Dlatego też mówimy obecnie o Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dając jasno do zrozumienia, że aby być zdrowym, prawidłowe żywienie musi być realizowane łącznie z pozostałymi elementami stylu życia.

Źródła: PAP, Rynek Zdrowia

Przeczytaj także: Presbiopia, czyli starczowzroczność. Dlaczego widzimy słabiej po czterdziestce?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *