Newsy Opieka nad pacjentem Pod sliderem Zdrowie publiczne

Kara dla pacjenta za nieodwołaną wizytę?

Ministerstwo Zdrowia szuka sposobów na uszczelnienie finansów szpitali i zmniejszenie kolejek do specjalistów. Jedną z propozycji jest wprowadzenie opłaty za wizytę u specjalisty, na którą pacjent się nie stawił i wcześniej jej nie odwołał. Co jeszcze proponuje MZ?

Walka z kolejkami

W rozmowie z Business Insider Polska minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że zbyt długie kolejki to wciąż poważny problem w polskim systemie ochrony zdrowia. W 2019 roku aż 20 proc. wizyt u lekarzy specjalistów się nie odbyło, co oznacza, że z zarezerwowanych świadczeń nie skorzystało 17 mln osób. Ministerstwo rozważa, jak ograniczyć liczbę „zmarnowanych” wizyt, z powodu których placówki medyczne ponoszą straty finansowe, a pozostali pacjenci czekają w sztucznie wydłużonych kolejkach.

Jednym z pomysłów, postulowanym przez dyrektorów szpitali i przychodni oraz ekspertów ze środowiska lekarskiego, jest wprowadzenie opłaty dla pacjenta za nieodbytą wizytę, której w terminie nie odwołał. Ministerstwo rozważa tę propozycję, ale problemem pozostaje organizacja –należałoby centralnie wyznaczyć wysokość takiej opłaty i ustalić, który podmiot (szpital czy przychodnia) powinien pobierać opłatę.

Minister zdrowia wskazuje także, że wprowadzenie telefonicznej i internetowej rejestracji na świadczenia może znacznie skrócić kolejki i ograniczyć praktykę zapisywania się „na zapas”. Uruchomienie ogólnokrajowej infolinii NFZ, z której pacjent może się dowiedzieć, gdzie najszybciej dostanie się do specjalisty, także miało usprawnić system. Minister przyznaje jednak, że pełna informatyzacja systemu ochrony zdrowia w Polsce to skomplikowany proces, który musi potrwać.

Kontrola wydatków

Minister Szumowski wskazał, że powołanie korpusu kontrolerskiego w NFZ pozwoliło wykazać znaczne różnice w wydatkach szpitali na leki sięgające aż 1000 proc. Według ministra te dane to podstawa do analizy racjonalności wydatków placówek medycznych. Podkreśla jednak, że celem ministerstwa nie jest przekonanie wszystkich placówek do zamawiania najtańszych produktów, a jedynie wprowadzenie racjonalnych oszczędności.

Płacenie za wynik leczenia

W rozmowie z portalem Medexpress wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wypowiedział się na temat postępów we wprowadzaniu w polskiej ochronie zdrowia modelu value based healthcare, zakładającego proporcjonalność opłat dla placówek medycznych w stosunku do skuteczności przeprowadzanych przez nie zabiegów. Wiceminister wskazał, że założenia tego modelu są już wprowadzane w systemie opieki nad pacjentami po zawałach serca i z zaćmą. Ministerstwo monitoruje skuteczność przeprowadzanych zabiegów, procedurę kwalifikacji pacjentów oraz krótko-i długoterminowe efekty leczenia. Na tej podstawie wprowadza niezbędne zmiany w procesie terapii i ustala wysokość świadczeń.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/, https://www.medexpress.pl/

 

Przeczytaj także: Tego nie wie pacjent, a powinien. Jak wygląda dyżur pielęgniarki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *