Konferencje Newsy Obok slidera Pielęgniarki

Konferencja pielęgniarek w Białymstoku: praktyczne wskazówki i nowości

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Dziś w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku im. L. Zamenhofa odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa dla pielęgniarek pod hasłem “Postępowanie z raną przewlekłą” organizowana przez wydawnictwo Evereth Publishing we współpracy z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych oraz Katedrą i Zakładem Anatomii Opisowej i Topograficznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Opiekunem naukowym konferencji był dr hab. n. med. Marek Kucharzewski. Wstęp na wydarzenie był bezpłatny dla wszystkich pielęgniarek, które wcześniej wyraziły chęć uczestnictwa w lokalnej izbie.

Frekwencja dopisała – w wykładach i warsztatach uczestniczyło łącznie ok. 140 pielęgniarek. Konferencję o godz. 9:10 otworzyła przewodnicza Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku, dr n. med. Cecylia Dolińska. Jako pierwsza z wykładem wystąpiła Elżbieta Szkiler, autorka “Poradnika pielęgnacji ran przewlekłych”, która opowiedziała o nowoczesnym modelu leczenia ran – TIME. Według opinii uczestników mocną stroną konferencji było doświadczenie prelegentów (zwłaszcza Elżbiety Szkiler i Sylwii Rogowskiej), a także prezentacja dużej liczby konkretnie omówionych przypadków ran i sposobów leczenia. Uczestniczące w konferencji pielęgniarki mogły także swobodnie zadawać pytania prelegentom i rozwiać wątpliwości dotyczące różnych aspektów leczenia ran.

Konferencja bardzo mi się podobała, wiele z niej wyniosłam. Najważniejsze było dla mnie to, że pojawiło się wiele praktycznych porad dotyczących konkretnych ran i opatrunków – mówi uczestniczka konferencji “Postępowanie z raną przewlekłą”, pielęgniarka, Elżbieta Wasiluk.

Zdecydowanie za mało jest tak ciekawych, ważnych konferencji. Bardzo się cieszę, że w prezentacjach prelegentów było dużo zdjęć i informacji o nowościach, to bardzo pomaga w codziennej praktyce – mówi z kolei inna uczestniczka, pielęgniarka, Aleksandra Kurowska.

Ciekawe wykłady i bezcenna, praktyczna wiedza 

Dużym zainteresowaniem cieszyło się między innymi wystąpienie Sylwii Rogowskiej, pielęgniarki paliatywnej, która na przykładzie konkretnych historii pacjentów i zdjęć ran opowiedziała o zasadach i dylematach opieki nad raną.

Takie spotkania są dla pielęgniarek bardzo ważne, to pokazują chociażby pytania, które padają w kuluarach, zaangażowanie uczestników konferencji, aktywne zainteresowanie – powiedziała w rozmowie z Evereth News prelegentka, Sylwia Rogowska. To ważne, żeby przypominać, że można łączyć różne techniki leczenia, oczywiście z głową i w sposób bezpieczny dla pacjenta. Pielęgniarki tu przychodzą, bo chcą być bardziej samodzielne, codziennie mamy do czynienia z pacjentami z trudnymi ranami, którzy potrzebują opieki w domu. Chcemy do nich wychodzić z konkretną wiedzą i umiejętnościami. Dzięki takim spotkaniom i nowym informacjom, kiedy widzą, że te rany naprawdę się goją – czują się docenione – mówi Rogowska.

Pielęgniarka dzięki wiedzy staje się partnerem dla lekarza w leczeniu ran

Dzięki wiedzy możemy być partnerem dla lekarza w leczeniu ran, możemy stanowić uzupełniający się zespół. Często pielęgniarki w przerwach między wykładami pokazują zdjęcia ran, którymi się zajmują i chcą zastosować wiedzę zdobytą na konferencji w codziennej praktyce, szukają praktycznych rozwiązań. Nasze najważniejsze zadanie to poprawić jakość życia pacjenta w domu, stosując bezpieczne, specjalistyczne opatrunki, które rodzina będzie mogła sama zmieniać. To pokazuje, jak ważne są tego typu spotkania – dodaje Rogowska, prelegentka “Postępowania z raną przewlekłą” w Białymstoku.

Uczestnicy podczas konferencji poznali także m.in. zasady stosowania lawaseptyki i antyseptyki na podstawie najnowszych publikacji. Nie zabrakło również takich tematów jak: rola biofilmu bakteryjnego w procesie gojenia ran, wsparcie żywieniowe w terapii pacjentów z trudno gojącymi się ranami czy zespół stopy cukrzycowej.

Konferencji towarzyszyła także wystawa firm, które prezentowały pielęgniarkom nowoczesne rozwiązania w opiece nad raną. Spotkanie zakończyło się o godz. 14:10 rozdaniem certyfikatów dla wszystkich uczestników – udział w konferencji był premiowany 5 punktami edukacyjnymi.

Obejrzyj fotorelację, klikając strzałkę w prawo: 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *