Konferencje Newsy Pielęgniarki

Konferencja w Nowym Sączu: Pielęgniarki chcą rozmawiać o ranach przewlekłych

26 kwietnia 2018 r. 160 członków Nowosądeckiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych wzięło udział w konferencji z cyklu „Postępowanie z raną przewlekłą”.  Spotkanie zostało zorganizowane przez Evereth Publishing we współpracy z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych oraz Katedrą i Zakładem Anatomii Opisowej i Topograficznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Już po raz trzeci bezpłatne szkolenie odbyło się w Nowym Sączu i, podobnie jak w poprzednich latach, było szansą na poszerzenie oraz aktualizację wiedzy z zakresu metod pielęgnacji ran oraz najnowszych opatrunków.

 

Konferencja to szansa, aby zgłębić wiedzę

Punktualnie o 9:00 Przewodnicząca Nowosądeckiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, Halina Zarotyńska uroczyście otworzyła konferencję z cyklu „Postępowanie z raną przewlekłą”, nad którą naukową pieczę trzyma dr hab. n. med. Marek Kucharzewski. Prelegenci podczas wykładów omawiali najważniejsze zagadnienia dotyczące pielęgnacji ran przewlekłych oraz dzielili się nowinkami dotyczącymi opatrunków i procedur postępowania. Starali się odpowiedzieć na pytania m.in. dlaczego rany się nie goją oraz jak stosować poszczególne opatrunki. Teresa Garwol, jedna ze 160 pielęgniarek biorących udział w wydarzeniu podzieliła się z Evereth News swoimi wrażeniami:

– Mam bardzo pozytywne odczucia. Wykłady motywują do dalszego zgłębiania wiedzy, poszerzania tematu. Uzyskałam dużo nowych informacji, ta wiedza na pewno przyda mi się w pracy.

Wtóruje jej Agata Kozioł, pielęgniarka pracująca na SOR-ze.

– Bardzo fajnie zorganizowane szkolenie. Wykładowcy przedstawili aktualności i nowe produkty, które od razu można zacząć stosować. Wyjątkowo spodobał mi się wykład Pani Sylwii Rogowskiej, która opowiadała o konkretnych przypadkach ran oraz ich leczeniu. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak rana wyglądała przed rozpoczęciem terapii, jak przebiegał proces gojenia się oraz jaki był końcowy efekt.

Wystąpienie Sylwii Rogowskiej podobne wrażenie zrobiło na innej uczestniczce, Zofii Szczepaniak.

– Zamierzam wykorzystać metody, o których w swoim wykładzie mówiła Sylwia Rogowska. Ma ona taki przejrzysty sposób prowadzenia, który trafia do każdego. Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy, więc oceniam konferencję jako godną polecenia – podsumowała pielęgniarka.

Przewodnicząca Nowosądeckiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, Halina Zarotyńska, fot. Evereth Publishing

Pielęgnacja ran jest ważnym tematem

Przewodnicząca Nowosądeckiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, Halina Zarotyńska uważa, że rozmowa o pielęgnacji rany przewlekłej jest w środowisku bardzo potrzebna.

– Pielęgniarki zawsze są zainteresowane udziałem w cyklu „Postępowanie z raną przewlekłą”, a z wykładów wychodzą bardzo zadowolone. W moim odczuciu konferencja jest profesjonalnie prowadzona, uczestniczki otrzymują wiedzę z zakresu najnowszych opatrunków oraz sposobów pielęgnacji ran przewlekłych. Warto pamiętać, że pielęgniarki mają obowiązek podnoszenia kwalifikacji, a na tej konferencji dostają one aktualną wiedzę w pigułce bez ponoszenia żadnych kosztów. Widzę, że naszym dziewczynom na tym zależy, chcą się uczyć i chłoną wiedzę – mówiła Przewodnicząca.

Sylwia Rogowska, prelegentka, wskazuje na to, że problemy leczenia ran są coraz częstsze. Pielęgniarki bardzo chcą pomóc pacjentom, mimo że nie mogą w pełni liczyć na wyposażenie szpitali. Na szkoleniu mają okazję czerpać z wiedzy i doświadczenia prelegentów.

– Satysfakcjonujące jest to, ze panie podchodzą po wykładzie i pokazują zdjęcia ran na telefonach. Dopytują, radzą się, chcą dyskutować na temat trudno gojących się ran i powikłań. W takich sytuacjach istotne jest wzajemne zaufanie pielęgniarek, to że możemy wspólnie przeanalizować problem i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Katarzyna Bochenek z nowosądeckiego POZ przyznała, że używa prezentowanych na konferencji opatrunków, dlatego nową wiedzę może wdrożyć od razu:

– Dzięki szkoleniu dowiedziałam się, który opatrunek powinno się stosować na konkretną ranę. Stosuję te produkty, dlatego taka wiedza bardzo mi się przyda. Uważam, że należy brać udział w konferencjach tego typu, ponieważ bezustannie pojawiają się nowe techniki, preparaty oraz metody leczenia. Pamiętam, kiedy jeszcze kilka lat temu panowała opinia, że opatrunki należy zmieniać co tydzień. Obecnie wiemy już, że powinniśmy je zmieniać co 2-3 dni.

Wystąpienie mgr Sylwii Rogowskiej, fot. Evereth Publishing

 „Postępowanie z raną przewlekłą” po raz trzeci w Nowym Sączu

Konferencja z cyklu „Postępowanie z raną przewlekłą” odbyła się w Nowym Sączu po raz trzeci. Nasze rozmówczynie zgodnie twierdziły, że z chęcią wezmą udział w kolejnej edycji.

– Szkolenie jest bardzo merytoryczne i zawsze występują tu świetni wykładowcy. Każdy wykład był dla mnie równie ciekawy, trudno mi wybrać jeden. Wszystkie są spójne i potrzebne, ponieważ jedne są powtórką i utrwaleniem informacji, a inne przekazują zupełnie nowe wiadomości. To bardzo ważne, żeby dokształcać się biorąc udział w wydarzeniach tego typu.  Dobrze jest dzielić się doświadczeniami i czerpać z dorobku innych. Dzisiejsze wiadomości przydadzą mi się zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym. To już mój kolejny udział i chętnie uczestniczyłabym znowu, nawet jeszcze w tym roku! – powiedziała Agnieszka Kurzeja, pielęgniarka z NZOZ Uromek.

Zgadza się z nią Katarzyna Bochenek:

– Dziś uczestniczyłam w konferencji po raz pierwszy, ale z pewnością wezmę udział w przyszłym roku, jeśli konferencja odbędzie się po raz 4.

Istnieje spora szansa, że tak właśnie będzie, ponieważ Przewodnicząca Nowosądeckiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, Halina Zarotyńska bardzo pozytywnie oceniła przebieg konferencji.

– Konferencja organizowana jest na bardzo wysokim poziomie, dlatego przewiduję, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna – powiedziała w rozmowie z Evereth News.

 

Obejrzyj fotorelację, klikając strzałkę w prawo (fot. Evereth Publishing): 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *