Newsy Opieka nad pacjentem Zdrowie publiczne

Koronawirus z Chin – czy dotarł już do Polski?

Do szpitala w Poznaniu trafił pacjent z objawami wskazującymi na zarażenie koronawirusem. Mężczyzna przebywał wcześniej w Dubaju i miał kontakt z obywatelami Chin. Tymczasem na świecie liczba zarażonych wzrosła do 20438 osób, zanotowano kolejne przypadki śmiertelne. Jakie działania są podejmowane do walki z groźnym wirusem?

Koronawirus w Polsce

Zakończyły się badania 30 obywateli Polski, którzy zostali ewakuowani z Wuhan i umieszczeni pod kwarantanną w szpitalu wojskowym we Wrocławiu. Wiceminister Waldemar Kraska poinformował, że w żadnej z próbek nie stwierdzono obecności koronawirusa. Pacjenci pozostaną jednak na razie pod obserwacją i zostaną poddani kolejnym kontrolnym badaniom.

Sanepid potwierdza podejrzenie zarażenia koronawirusem u mężczyzny z Poznania, który wrócił do Polski z Dubaju i zaobserwował u siebie grypopodobne objawy. Mężczyzna został przetransportowany na oddział chorób zakaźnych, gdzie jest aktualnie poddawany szczegółowym badaniom.

Sytuacja na świecie

Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem potwierdzono w Belgii. Do tej pory w 25 krajach stwierdzono 151 przypadków zachorowań. Liczba zarażeń w Chinach wzrosła do 20 438 osób. Poza terytorium Chin miały jak do tej pory miejsce dwa przypadki śmiertelne – pierwszy na Filipinach, a kolejny w Hongkongu. Agencja prasowa Reuters podkreśla, że wśród zarażonych w Hongkongu była co najmniej jedna osoba, która nie przebywała w ostatnim czasie w Chinach. Prawdopodobnie doszło więc do wtórnego zakażenia.

Łącznie z powodu zakażenia koronawirusem zmarło dotychczas 426 osób.

Państwa G7 deklarują współpracę

Ze względu na powagę sytuacji i stale rosnącą liczbę zarażeń zarówno w Chinach, jak i poza obszarem Azji Południowo-Wschodniej, w poniedziałek odbyła się konferencja ministrów zdrowia państw z grupy G7 (Stany Zjednoczone, Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, Rosja, Wielka Brytania, Włochy). Uzgodniono, że wszystkie państwa członkowskie ujednolicą procedury dotyczące prewencji, diagnozowania i leczenia wirusa, a także będą utrzymywały ścisłą współpracę w tym zakresie z Unią Europejską, Światową Organizacją Zdrowia oraz władzami Chin.

Jak podkreślił Jens Spahn, niemiecki minister zdrowia, podjęcie zdecydowanych działań na szczeblu ponadnarowodym to jedyny sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniającej się epidemii.

W wielu krajach z grupy G7 pojawiły się już przypadki zarażeń chińskim koronawirusem.

Źródło: https://www.pap.pl/

Zapraszamy do rejestracji na II Forum Zakażeń:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *