Krajowa Sieć Onkologiczna przyspieszyła wizytę u specjalisty
Ministerstwo Zdrowia Newsy Onkologia Pod sliderem

Krajowa Sieć Onkologiczna przyspieszyła wizytę u specjalisty

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił wyniki ankiety przeprowadzonej wśród pacjentów z której wynika, że dzięki Krajowej Sieci Onkologicznej pacjenci szybciej trafiają do specjalisty. Jak zaznaczył, jest to najlepsza odpowiedź na pytanie, czy ten pilotaż zadziałał.

Docelowo Krajowa Sieć Onkologiczna będzie skupiać wyspecjalizowane ośrodki, które będą specjalizowały się w określonych nowotworach, m.in. płuca, wieku dziecięcego, czy chorób rzadkich. Zgodnie ze strategią, ma zostać wyrównana dostępność do opieki niezależnie od miejsca zamieszkania oraz zagwarantowana kompleksowa opieka zarówno w czasie terapii, jak również po jej zakończeniu.

Pacjenci zadowoleni z Krajowej Sieci Onkologicznej

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w TVP Info, iż obecnie najważniejsze jest to, że pacjenci są zadowoleni z tej sieci. „W ankiecie, którą zrobiliśmy wśród pacjentów, ponad 80 proc. mówiło, że trafiło do lekarza w odpowiednim czasie lub zaskakująco szybko” – dodał i zaznaczył, że jest to jednak wciąż ogromne wyzwanie.

– Ale mamy już ogromne efekty, mamy skrócenie dostępu do lekarza, skrócenie dostępu do badań, czterokrotnie więcej poprawnych i pełnych badań histopatologicznych, a to jest decyzja “żyć lub nie żyć”, czy np. w przypadku raka piersi usunąć jej fragment, czy całą pierś – podkreślił minister zdrowia.

Wyjaśnił, iż idea sieci onkologicznej polega na koordynacji i przekazaniu mniejszym ośrodkom wiedzy i doświadczenia, które mają ośrodki centralne.

– Pomysł tego pilotażu pojawił się stąd, że dowiedzieliśmy się, iż pacjenci w mniejszych ośrodkach mają mniejsze szanse na przeżycie z nowotworem. Stąd chęć ujednolicenia standardów, to organizacja, która wyrównuje szanse – dodał.

Szybsze rozpoznanie daje szanse na wyleczenie

Szumowski przypomniał, iż każdy pacjent z rozpoznaniem lub podejrzeniem nowotworu może zadzwonić na infolinię onkologiczną, a tam zostanie „pokierowany za rękę”. Jak stwierdził, jest to niezwykle ważne dla pacjentów, ponieważ dzięki temu od razu trafiają szybciej tam, gdzie powinni, a nie tułają się po systemie.

– Rak wykryty wcześniej jest wyleczalny i nie możemy się obawiać tego rozpoznania, bo im wcześniej o nim usłyszymy, tym większe szanse, że będziemy normalnie i zdrowo żyć do późnej starości – dodał Łukasz Szumowski.

Pilotaż sieci onkologicznej w lutym 2019 r. został wdrożony w województwie dolnośląskim i świętokrzyskim. Kolejne województwa dołączyły do systemu pod koniec 2019 r. Wśród nich: woj. podlaskie oraz pomorskie. Patronażem zostało objętych łącznie 6 tys. chorych na pięć typów raka, w większości piersi i płuca, jak również tych z nowotworami jajnika, jelita grubego i gruczołu krokowego.

Pilotaż potrwa do końca maja 2021 r. Po tym czasie zacznie funkcjonować Krajowa Sieć Onkologiczna. Jej celem będzie usprawnienie i scalenie opieki nad pacjentem onkologicznym, który w obecnej sytuacji może czuć się zagubiony, nieefektywnie leczony, a nawet błędnie zdiagnozowany.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: GIS wprowadził rejestr powikłań po e-papierosach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *