Newsy Pod sliderem

Kto jest szczególnie narażony na wychłodzenie organizmu?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Dreszcze, drżenie mięśni, zawroty głowy i dezorientacja – to pierwsze objawy hipotermii. Zmniejszona tolerancja na zimno to problem dotykający nie tylko osób nadużywających alkoholu, ale także chorujących na m.in. cukrzycę czy niedoczynność tarczycy.

Ryzyko wychłodzenia organizmu jest większe w przypadku osób, u których występuje obniżona produkcja ciepła. Na to zjawisko może mieć wpływ wiek – problem ten dotyczy zarówno najmłodszych, jak i najstarszych. Uszkodzenia termoregulacji mogą wynikać także z chorób, m.in. hipoglikemii, niedoczynności tarczycy i nadnerczy.

Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi skutkuje neuropatią. Uszkodzenia nerwów w przebiegu cukrzycy prowadzą do upośledzenia czynności autonomicznych, czego objawem może być m.in. zmniejszona tolerancja na zimno. Niedobór tyroksyny w niedoczynności tarczycy wiąże się natomiast ze spowolnieniem metabolizmu. W konsekwencji organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości ciepła.

Na hipotermię narażone są także osoby zmagające się z niedowagą. Tkanka tłuszczowa odpowiada m.in. za izolację organizmu. Jeżeli jest jej zbyt mało, organizm nie jest w stanie utrzymać stałej temperatury ciała. Zwiększoną wrażliwość na chłód odczuwają również osoby cierpiące na anemię. W przebiegu niedokrwistości dochodzi do spadku liczby czerwonych krwinek, które dostarczają tlen i składniki odżywcze do poszczególnych narządów. Tym samym odpowiadają za utrzymanie prawidłowej temperatury ciała.  

Obniżona tolerancja na niskie temperatury może mieć oprócz tego związek ze stresem, przepracowaniem czy brakiem snu. Zmęczenie i niewyspanie przyczyniają się do spadku aktywności podwzgórza w mózgu, które odpowiada za termoregulację.

Nadwrażliwość na zimno może wynikać również z przyjmowania niektórych leków, m.in. beta-blokerów, interferonu czy doustnych środków antykoncepcyjnych. Na hipotermię narażone są także osoby, które zatruły się talem czy ołowiem.

Wychłodzenia organizmu szczególnie często doświadczają osoby nadużywające alkoholu. Przyjmowanie zbyt dużych ilości alkoholu zaburza pracę wątroby odpowiadającej m.in. za termoregulację organizmu. Również palenie papierosów może przyczynić się do zmniejszenia tolerancji na zimno. Pod wpływem nikotyny dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych, czego skutkiem są zaburzenia ukrwienia m.in. stóp i rąk.

Źródło: gov.pl

Przeczytaj także: Hipotermia – jak uratować człowieka, który zamarza?

 

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.