Newsy Nowe technologie w medycynie Pod sliderem Zdrowie publiczne

Lek stworzony przez sztuczną inteligencję w badaniach klinicznych

Do badań klinicznych trafił pierwszy lek opracowany w pełni przez komputer. Autorzy projektu twierdzą, że to początek przemian w dziedzinie tworzenia nowych środków medycznych.

Stworzony przez sztuczną inteligencję lek ma być stosowany w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Za jego opracowanie odpowiadały brytyjski start-up Exscientia i japońska firma farmaceutyczna Sumitomo Dainippon Pharma. Lek wchodzi właśnie w Japonii w fazę testów na pacjentach.

Nowe zastosowanie sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja stworzyła nową molekułę za pomocą algorytmu, który porównywał potencjalne związki chemiczne z wykorzystaniem wielu parametrów i w oparciu o rozległą bazę danych. Wytypowanie odpowiednich składników zajęło komputerowi rok. Z wykorzystaniem tradycyjnej procedury badawczej proces ten potrwałby pięć razy dłużej.

Prof. Andrew Hopkins, dyrektor start-upu Exscientia, który odpowiadał za opracowanie nowego leku, zauważa, że wykorzystanie sztucznej inteligencji do stworzenia nowego leku to nowatorska metoda. Do tej pory algorytmy komputerowe stosowano w procesie diagnostyki oraz do analizy dokumentacji medycznej, ale do opracowania nowego leku sztuczna inteligencja posłużyła po raz pierwszy.

Nowe możliwości

Autorzy projektu uważają, że wykorzystanie sztucznej inteligencji do opracowywania nowych leków otwiera ogromne perspektywy dla farmakologii. Może ona znacznie usprawnić i ułatwić proces poszukiwania i typowania nowych molekuł.

Wykorzystany przez firmę Exscientia algorytm może być zastosowany do poszukiwania leków na dowolne schorzenie. Firma pracuje już nad stworzeniem nowych medykamentów do terapii nowotworów oraz chorób sercowo-naczyniowych. Badacze przewidują, że kolejną molekułę uda się wyłonić jeszcze przed końcem roku.

Według naukowców z Exscientii jest możliwe, że już w przeciągu dziesięciu lat wszystkie leki będą opracowywane przez komputer. Efektem tego mogłoby być znaczne skrócenie procedury testowania, rejestracji i wprowadzania nowych leków do obrotu.

Źródła: http://naukawpolsce.pap.pl/, https://www.bbc.com/

Przeczytaj także: Tego nie wie pacjent, a powinien. Jak wygląda dyżur pielęgniarki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *