Badania naukowe Newsy Zdrowie publiczne

Leki nieonkologiczne mogą niszczyć komórki rakowe

Naukowcy z Broad Institute of MIT and Harvard przeprowadzili badania, które wskazują, że leki stosowane od dawna w różnych dziedzinach medycyny mogą mieć działanie antynowotworowe. Wyniki testów mogą wesprzeć rozwój nowych terapii raka.

 

Wśród niemal 50 leków, które w warunkach laboratoryjnych wykazały działanie antynowotworowe, znajdują się między innymi farmaceutyki stosowane dotychczas w leczeniu cukrzycy, stanów zapalnych, w terapii alkoholizmu, a nawet do leczenia artretyzmu u psów.

Todd Golub, profesor pediatrii na Harvard Medical School, który kierował pracami zespołu badawczego, przyznaje, że odkrycie właściwości antynowotworowych w tak wielu lekach było zaskakujące i znacznie przewyższyło oczekiwania. Badacze uważają, że wyniki badań są obiecujące. Odkrycie dotychczas nieznanych mechanizmów działania oraz potencjalnych nowych zastosowań istniejących farmaceutyków może doprowadzić do stworzenia nowych terapii przeciwnowotworowych.

Nowe metody działania

Niektóre z badanych związków zabijały komórki rakowe w nieoczekiwany sposób. Większość istniejących leków przeciwnowotworowych działa na zasadzie blokowania białek. Badanie naukowców z Broad Institute wykazało natomiast, że mechanizm działania niektórych farmaceutyków opiera się nie na blokowaniu, ale na aktywacji białka lub stabilizacji interakcji białko-białko.

Większość leków nieonkologicznych, które w badaniu wykazały zdolność zabijania komórek rakowych, działało poprzez interakcję z wcześniej nierozpoznanym celem molekularnym. Na przykład tepoksalina, przeciwzapalny leg stosowany w chorobie zwyrodnieniowej stawów u psów, niszczyła tkanki nowotworowe poprzez oddziaływanie na komórki, w których występowała nadekspresja białka MDR1.

Cechy genomu a działanie antynowotworowe

Badacze byli w stanie określić, czy dane leki będą w stanie zniszczyć konkretne komórki rakowe, badając cechy genomowe konkretnej linii komórkowej, takie jak mutacje i poziomy metylacji. Może to mieć w przyszłości zastosowanie w tworzeniu biomarkerów do identyfikacji pacjentów, u których dany lek ma szansę zadziałać.

Dalsze badania

Badacze zamierzają rozszerzać badania o kolejne farmaceutyki stosowane w terapii u ludzi. W planach jest także dalsza analiza wyników dotychczasowych testów. Naukowcy chcą lepiej zrozumieć mechanizm selektywnej aktywności związków wobec komórek rakowych i możliwości ich potencjalnego zastosowania w terapii różnych rodzajów nowotworów.

Źródła: https://www.sciencedaily.com, http://naukawpolsce.pap.pl/

Przeczytaj także: Wirtualne wizyty u lekarza w PZU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *