Koronawirus Newsy Pod sliderem Szczepienia

Lewica chce obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich dorosłych

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich osób powyżej 18 r.ż. oraz grzywna za niezaszczepienie – to rozwiązania, które Lewica zawarła w swoim nowym projekcie ustawy. „Umiera średnio po 500 osób dziennie (…). Chciałbym, żeby ludzie, którzy są zaszczepieni, mogli normalnie żyć. Chciałbym, żeby zakłady pracy, w których pracują ludzie zaszczepieni, mogły normalnie pracować” – mówił na antenie radia RMF FM Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD i wicemarszałek Sejmu.

Jeszcze dzisiaj, jak zapowiedział Włodzimierz Czarzasty, projekt ma trafić do Sejmu. Przewodniczący SLD podkreślił również, że w Polsce na 100 osób, które umierają z powodu COVID-19, tylko 7 jest zaszczepionych. Z kolei hospitalizacja obejmuje 5 proc. osób zaszczepionych i 95 proc. niezaszczepionych.

Czarzasty: „Nie wygramy z nauką, nie wygramy z medycyną”

– Nie chcę przymuszać do szczepień. Jestem przeciwko lockdownowi (…). Ja już tego mam dosyć – wsiadam do autobusu, połowa ludzi jedzie w maskach, a połowa nie. Wchodzę do sklepu, gdzie nie można wchodzić bez maski – 3/4 ludzi jest bez masek, 1/4 w maskach – dosyć tego bałaganu – podkreślał Czarzasty.

Wicemarszałek Sejmu dodał, że obowiązek szczepień będzie wprowadzany w Austrii, Grecji i w Niemczech. W Polsce, jak zaznaczył, rozwiązanie ma być wprowadzone, by więcej ludzi nie umierało z powodu COVID-19.

Pogadajmy o gruźlicy, o błonicy, o krztuścu, o tężcu, o odrze, o śwince. Dlaczego nie mówimy o nich? Bo się ludzie zaszczepili i po prostu ich [chorób – red.] nie ma. Nie wygramy z nauką, nie wygramy z medycyną – mówił na antenie radia RMF FM Czarzasty.

Należy odzyskać kontrolę w ochronie zdrowia

Przewodniczący SLD, podczas konferencji pod Sejmem, podkreślił również, że zakłady pracy i pracodawcy także powinni mieć prawo do kontroli tego, czy pracownik jest zaszczepiony. Jego zdaniem zakłady, w których wszyscy przyjęli szczepionki powinny normalnie pracować.

– Uważamy, że obligatoryjnie, bez względu na to, czy ktoś podlega grzywnie, czy ktoś nie podlega grzywnie, powinni być wyszczepieni: pracownicy opieki zdrowotnej i DPS-ów, szkół oraz żłobków – dodał Czarzasty.

Adrian Zandberg, poseł, podczas konferencji dodał, że należy odzyskać kontrolę nad sytuacją w ochronie zdrowia. W jego opinii w tym celu konieczne jest wprowadzenie obowiązkowych szczepień, paszportów covidowych i ograniczeń dla osób niezaszczepionych. Poseł zaznaczył, że pracownicy powinni mieć możliwość odmowy wykonywania obowiązków w sytuacji, kiedy w miejscu pracy nie ma zapewnionego bezpieczeństwa epidemicznego.

MZ rozważa obowiązek szczepień dla niektórych grup

To jest przede wszystkim kwestia wyboru Polaków, bo szczepienia są dobrowolne. Przygotowujemy rozwiązania, które może mam nadzieję troszeczkę bardziej zachęcą (do szczepień), ale z drugiej strony powoli myślimy jednak o obowiązku szczepień, szczególnie dla grup najbardziej narażonych, czyli przede wszystkim dla wszystkim medyków – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zdaniem szefa resortu zdrowia obowiązek szczepień powinien dotyczyć medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Niedzielski podkreślił jednak, że te zmiany nie będą wprowadzane z dnia na dzień.

Jak zwrócił uwagę Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ, wśród lekarzy nie ma problemu z przyjęciem szczepienia. Większe problemy dotyczą pozostałych grup.

Najbardziej wyszczepioną grupą na pewno są lekarze. Mniej wyszczepioną grupą są pielęgniarki i pozostałe zawody – już poniżej progu często 80 proc. (…) I rzeczywiście cały czas rozważana jest możliwość, by te obowiązkowe szczepienia wśród medyków wprowadzić – zaznaczył rzecznik resortu zdrowia.

Źródła: RMF FM, PAP

Przeczytaj także: Czy molnupiravir, doustny lek na COVID-19, jest skuteczny?

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *