Koronawirus Newsy Pod sliderem

Od 1 lutego 2022 r. certyfikat covidowy będzie ważny krócej

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) od 1 lutego 2022 r., decyzją Komisji Europejskiej, będzie ważny przez 9 miesięcy od pełnego zaszczepienia – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Ważność certyfikatu po szczepieniu przypominającym również zostanie skrócona do 9 miesięcy.

Komisja Europejska przyjęła przepisy, według których po szczepieniu podstawowym na COVID-19 UCC będzie ważny przez 270 dni w celach podróży wewnątrz Unii Europejskiej. Do tej pory certyfikat miał termin ważności 12 miesięcy. Przedłużenie certyfikatu o kolejne 9 miesięcy możliwe jest po przyjęciu dawki przypominającej.

Nowe przepisy będą obowiązywać w 27 krajach od 1 lutego. Aplikacje mobilne używane do weryfikacji certyfikatów mają zostać dostosowane do tych zmian.

Jak pobrać Unijny Certyfikat COVID?

Unijny certyfikat COVID-19 może otrzymać osoba, która otrzymała jedną dawkę lub w pełni zaszczepiła się przeciw koronawirusowi. Natomiast kraje Unii Europejskie same decydują, czy wjazd na teren kraju możliwy jest w przypadku przyjęcia tylko jednej dawki czy pełnego zaszczepienia. Do tej pory certyfikat był ważny przez rok od pełnego zaszczepienia, a jeżeli dana osoba przyjęła dawkę przypominającą, to przez rok od tej daty. Ponadto UCC jest wydawany osobom, które mają negatywny wynik testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 lub wyzdrowiały po COVID-19 (UCC będzie ważny o 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

UCC można znaleźć w aplikacji mojeIKP oraz na Internetowym Koncie Pacjenta. Dokument można również otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień. W przypadku ozdrowieńców lub wyniku testu, o wydrukowanie certyfikatu można poprosić lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Źródła: PAP, pacjent.gov.pl

Przeczytaj także: Prezes NRPiP: Fałszowanie certyfikatów covidowych stwarza ogromne zagrożenie


https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *