Badania naukowe Newsy Pod sliderem

Olej sojowy ma silnie negatywny wpływ na mózg

Jak wynika z analizy naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside, częste spożywanie oleju sojowego może nie tylko prowadzić do rozwoju cukrzycy i otyłości, ale także negatywnie wpływać na mózg. Raport został opublikowany na łamach pisma „Endocrinology”.

W badaniu naukowcy wzięli pod uwagę trzy grupy myszy karmionych pożywieniem o wysokiej zawartości oleju sojowego, oleju sojowego o obniżonej zawartości kwasu linolowego oraz oleju kokosowego. Ten sam zespół naukowców w 2015 r. wykazał, iż stała obecność oleju sojowego w diecie stwarza większe ryzyko pojawienia się u tych zwierząt otyłości, cukrzycy i stłuszczenia wątroby. Natomiast w 2017 r. specjaliści dowiedli, iż ryzyko maleje w sytuacji, gdy olej sojowy ma obniżoną zawartość kwasu linolowego.

W jaki sposób olej sojowy wpływa na mózg?

Jak pokazują aktualne badania, niezależnie od zawartości kwasu linolowego w organizmie, olej sojowy ma silnie negatywny wpływ na mózg. Eksperci zaobserwowali zmiany w obrębie podwzgórza, które odpowiada za regulację wielu istotnych procesów, tj. m.in. głód, pragnienie, temperatura ciała, zachowania rodzicielskie oraz reakcja na stres. Naukowcy podejrzewają, iż zmiany te mogą zwiększać ryzyko autyzmu, choroby Alzheimera, depresji oraz zaburzeń lękowych.

Autorzy pracy wykazali, iż u myszy, które były karmione olejem sojowym wykazano wadliwe funkcjonowanie ok. 100 genów, m.in. tego, który kontroluje produkcję oksytocyny. To z kolei wpłynęło na obniżenie u gryzoni poziomu tego hormonu.

Eksperci: nie należy rezygnować z innych produktów sojowych

Olej sojowy jest najczęściej spożywanym olejem w Stanach Zjednoczonych, a wykorzystuje się go najczęściej do smażenia w restauracjach typu food. Znajduje się w produktach przetworzonych oraz karmie zwierząt hodowlanych. Według ekspertów, pomimo negatywnego wpływu oleju sojowego na zdrowie nie powinniśmy rezygnować z innych produktów sojowych. Mleko sojowe, tofu, edamame oraz sos sojowy są wręcz wskazane w naszej diecie.

Nie wiadomo jeszcze, które związki oleju sojowego odpowiadają za zmiany w podwzgórzu, dlatego eksperci będą pracowali nad ich identyfikacją w kolejnych badaniach.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Przeczytaj także: Raport „Breathing in a new era” – leczenie raka płuca jest priorytetem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *