Koronawirus Newsy Pod sliderem Szczepienia

Osoby powyżej 50 r.ż. będą mogły wcześniej przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował, że okres podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 zostanie skrócony o jeden miesiąc dla osób powyżej 50. roku życia. Zmiana ta ma na celu uniknięcie szczepień w okresie przedświątecznym, gdyż w czerwcu podano dużą liczbę drugich dawek preparatu.

Dla osób powyżej 50 r.ż. trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 może zostać podana po 5 miesiącach od ukończenia podstawowego schematu szczepień. Zmiana ta, jak zaznaczył szef resortu zdrowia, ma zostać wprowadzona jeszcze w tym tygodniu.

1,7 mln osób skorzystało już z dawki przypominającej

W niedzielę (21 listopada) odbyło się spotkanie Rady Medycznej z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowy dotyczyły m.in. braku wydolności ochrony zdrowia. Dyskutowano również nad koniecznością zmienienia kolejnych oddziałów na covidowe, braku miejsc na pulmonologii czy neurologii, a także o możliwości skrócenia okresu podania trzeciej dawki szczepionki.

Patrzyliśmy przede wszystkim przez pryzmat hospitalizacji. Jakiego typu osoby, jeśli chodzi o odległość od ostatniego zaszczepienia, pojawiają się w szpitalach. Doświadczenie klinicystów, jest takie, że jeżeli to są osoby zaszczepione, to one tę druga dawkę miały podaną stosunkowo dawno, 6 miesięcy temu lub więcej. Dlatego podjęliśmy decyzję, że skrócimy odległość od podania drugiej dawki w przypadku osób powyżej 50. roku życia o jeden miesiąc, czyli do 5 miesięcy – wyjaśnił minister zdrowia.

Do podania przypominającej dawki przeciw COVID-19 uprawnione są wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat i przeszły podstawowy schemat szczepień. Obecnie 3. dawkę szczepionki można przyjąć po upływie 6 miesięcy od przyjęcia dwóch dawek preparatu lub jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson. Przyjęcie trzeciej dawki wydłuża ważność certyfikatu covidowego o rok.

Do tej pory Ministerstwo Zdrowia wystawiło już 4,85 mln e-skierowań na dawkę przypominającą. Skorzystało z niej 1,7 mln osób. W piątek (19 listopada) resort zdrowia wysłał około 12,25 mln SMS-ów do w pełni zaszczepionych Polaków. Wiadomości zawierały informacje dotyczące tego, kiedy dana osoba może zgłosić się na szczepienie przypominające. Ponadto resort poinformował, że będzie przesyłać SMS-y również w dniu, w którym szczepienie będzie już możliwe.

Jaka jest polityka państwa wobec obecnej fali pandemii?

Prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przy premierze podkreśliła, że w kolejnych tygodniach polityka państwa w walce z pandemią ma polegać na wzmocnieniu działań proszczepiennych, a także egzekwowaniu zasad dystans, dezynfekcja, maseczka. Rząd będzie również przykładał większą wagę do nakładania kar m.in. za brak noszenia maseczek tam, gdzie jest to wymagane. „Ma być wystawianych więcej mandatów za złamanie tych przepisów, ma być wzmocnione egzekwowanie przestrzegania tych zasad” – dodała ekspertka i zaznaczyła, że wobec obecnej fali zachorowań na COVID-19 nie należy się spodziewać gwałtownej zmiany polityki państwa.

Podczas niedzielnego spotkania Rady Medycznej eksperci wyrazili również swoją nadzieję, że posłowie zasiadający w Sejmie poprą przepisy ustawy pozwalające na zweryfikowanie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Ustawa o możliwości weryfikacji szczepień przez pracodawców jeszcze w tym roku?

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *