Koronawirus Newsy Pediatria Pod sliderem

OZZL apeluje do ministra zdrowia i prezesa NFZ o podjęcie rozmów ws. sytuacji szpitali dziecięcych

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

„Porozumienie albo konfrontacja – wybór należy do ministra zdrowia” – wskazuje Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, który wystąpił z wnioskiem do ministra zdrowia i prezesa NFZ o podjęcie rozmów, proponowanych przez lekarzy z Uniwersyteckich Szpitali Dziecięcych, w sprawie wzrostu wyceny refundowanych świadczeń udzielanych przez te szpitale.

Związek przesłał do wiadomości ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, oraz prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Filipa Nowaka, oświadczenie lekarzy z kilku USD z dnia 2 grudnia br., w którym wyrazili oni solidarność z lekarzami Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu (zobacz także: Lekarze USD: nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoim pacjentom). To właśnie w tamtej placówce lekarze w liczbie 77 zwolnili się z pracy, „nie chcąc dalej „autoryzować” warunków, w jakich funkcjonuje ich szpital. Warunki te bowiem, w ocenie lekarzy, zagrażają bezpieczeństwu ich małych pacjentów. Stanowią też zagrożenie dla zdrowia bezpieczeństwa lekarzy” – zaznacza OZZL.

Wyceny świadczeń należy podwyższyć o 50 proc.

Związek lekarzy zwrócił się do ministra zdrowia i prezesa NFZ o podjęcie rozmów, o które wnioskują lekarze w oświadczeniu. Rozmowy powinny przede wszystkim doprowadzić do wzrostu wyceny refundowanych świadczeń udzielanych przez Uniwersyteckie Szpitale Dziecięce. W oświadczeniu lekarze zaproponowali, by wyceny świadczeń zdrowotnych, udzielanych przez USD podwyższyć o 50 proc. OZZL wskazuje, że wycena ta jest obecnie skrajnie zaniżona oraz jest główną przyczyną wszystkich problemów USD w Polsce.

OZZL odniosło się również do słów ministra zdrowia, w których zachęcał on protestujących medyków do podjęcia rozmów w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. Związek wyraził nadzieję, że teraz minister zdrowia przyjmie propozycję rozmów w ramach tego zespołu. OZZL podkreśliło, że w dyskusjach powinni wziąć udział przedstawiciele MZ i NF, a także dwóch dyrektorów i trzech lekarzy USD, którzy 3 lata temu powołali swoją reprezentację w postaci „Porozumienia Lekarzy USD”.

Lekarzom USD należy zapewnić godne warunki pracy i płacy

W ocenie zarządu OZZL koniecznym elementem porozumienia powinno być również ustalenie warunków pracy i płacy lekarzy USD – na wzór ponadzakładowego układu zbiorowego pracy. Zdaniem związku z jednej strony posłuży to do ustalenia odpowiedniej wyceny świadczeń, a z drugiej – zapewni stabilną obsadę kadry lekarskiej i zapobiegnie podobnym sytuacjom, jaka ma miejsce aktualnie w USD w Krakowie-Prokocimiu.

Prawidłowa wycena powinna pokrywać realne koszty, jakie szpital musi ponieść dla wykonania świadczeń, w tym również koszty pracy z uwzględnieniem zarówno odpowiednich wynagrodzeń jak i właściwej liczby personelu medycznego – takiej, która zapewni bezpieczeństwo chorym i pracownikom” – czytamy w piśmie związku. „Porozumienie albo konfrontacja – wybór należy do Pana. Rodzice małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie i innych podobnych szpitali w Polsce patrzą i oceniają” – podsumowuje OZZL.

Źródło: OZZL

Przeczytaj także: NRA protestuje przeciw nowym wytycznym dotyczącym aptek

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *