Pensje lekarzy stażystów poniżej płacy minimalnej. Będzie nowelizacja rozporządzenia MZ
Lekarze Ministerstwo Zdrowia Newsy Pod sliderem

Pensje lekarzy stażystów poniżej płacy minimalnej. Będzie nowelizacja rozporządzenia MZ

Absolwenci kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, którzy odbywają obowiązkowy 13-miesięczny staż podyplomowy, pomimo podniesienia płacy minimalnej do 2,6 tys. zł brutto, wciąż zarabiają 2509 zł brutto. A wszystko przez zaniedbanie resortu zdrowia, który nie wydał odpowiedniego rozporządzenia wyrównującego ich pensje.

Głos w sprawie zabrało Ministerstwo Zdrowia, które wydało komunikat ws. wynagrodzenia zasadniczego lekarzy stażystów. Jak przekonuje resort, „Wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarza stażysty (przez lekarza stażystę należy rozumieć lekarza i lekarza dentystę odbywającego staż podyplomowy) w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 30 czerwca 2020 r., zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. (Dz.U. poz. 1778), wynosi 2600 zł brutto.”

Ministerstwo Zdrowia dodało również, iż „w celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych, co do wysokości przysługującego lekarzowi stażyście wynagrodzenia zasadniczego, dokonana zostanie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia z 26 września 2012 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty w tym zakresie, a zapisy będą obowiązywać od dnia 1 stycznia 2020 r. Ministerstwo Zdrowia dołoży wszelkich starań, aby rozporządzenie zostało wydane jeszcze w styczniu 2020 r.” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Zgodnie z zapewnieniami resortu zdrowia, od 1 stycznia 2020 r. lekarze stażyści powinni otrzymywać pensję w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 2600 zł brutto.

Lekarze stażyści jako jedni z nielicznych znajdują się pod progiem płacy minimalnej

Jak twierdzą jednak członkowie Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (PR OZZL), resort powinien wcześniej zadbać o nowelizację rozporządzenia tak, aby lekarze stażyści jako jedni z nielicznych nie znajdowali się pod progiem.

– Wydawałoby się, że Ministerstwo Zdrowia powinno zadbać o to, by lekarze podczas stażu podyplomowego nie zarabiali mniej niż personel pomocniczy szpitala. Takie zachowanie pokazuje, że wykształcenie lekarza nie ma żadnego znaczenia i może on zarabiać poniżej progu. A przecież wysokość płacy minimalnej była znana od dawna – powiedział w rozmowie z “Rzeczpospolitą” Damian Patecki, współzałożyciel PR OZZL.

Źródło: Rzeczpospolita, Ministerstwo Zdrowia

Przeczytaj także: Podwyżka dodatku dla ratowników medycznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *