Newsy Pielęgniarki Zdrowie publiczne

Pielęgniarki i położne walczą o swoje bezpieczeństwo

Władze Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych poinformowały, że 7 lutego w Ministerstwie Zdrowia odbędzie się spotkanie dotyczące problemu agresji wobec personelu pielęgniarskiego w polskich szpitalach.

– W związku z nasilającą się agresją i nieuzasadnionymi atakami na personel medyczny podczas dyżurów i udzielanych świadczeń zdrowotnych Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe sprzeciwia się bierności Ministerstwa Zdrowia wobec narastających zagrożeń. (…) Przypadki agresji słownej oraz przemocy wobec pracowników ochrony zdrowia sprawiają, że złe warunki pracy zachęcają do poszukiwania aktywności zawodowej poza sektorem zdrowia lub w innych krajach. Jesteśmy zdania, iż brak należytej ochrony pracowników oraz brak rozwiązań systemowych sprzyja mniejszemu zainteresowaniu zawodem przez osoby młode – czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe, jednej z ważnych organizacji pielęgniarskich.

W placówkach medycznych coraz częściej dochodzi do stosowania przez pacjentów wobec personelu agresji słownej i przemocy fizycznej. W związku z rosnącą skalą i nasilającą się brutalnością incydentów organizacje pielęgniarskie coraz bardziej stanowczo postulują o konieczność wprowadzenia radykalnych zmian. Dotychczas apele środowiska pielęgniarskiego spotykały się z brakiem należytej reakcji ze strony rządzących. Decyzja o zorganizowaniu spotkania to efekt wystosowywanych wielokrotnie przez OZZPiP do Ministerstwa Zdrowia wniosków o podjęcie natychmiastowych działań dla ochrony zdrowia pielęgniarek i położnych.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele OZZPiP, Ministerstwa Zdrowia pracodawców z sektora ochrony zdrowia i Policji. Związek wystąpił także z wnioskiem o obecność przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości.

Celem spotkania ma być ustalenie konkretnej strategii przeciwdziałania procederowi przemocy w polskich szpitalach oraz zapewnienia pielęgniarkom i położnym bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wśród postulatów organizacji pielęgniarskich znalazły się dotychczas: wyposażenie personelu w urządzenia alarmujące, np. smycze lub breloczki, zwiększenie kompetencji pracowników ochrony placówek zdrowia, a także zamieszczanie w szpitalach informacji, że pielęgniarkom podczas pełnienia obowiązków służbowych przysługuje ochrona na równi z funkcjonariuszem publicznym. Organizacje pielęgniarskie wskazują też na konieczność zmian w praktyce sądowej ze względu na liczne przypadki umorzeń w procesach o napaść na personel pielęgniarski.

Źródło: http://ozzpip.pl/

Przeczytaj także: Świętokrzyskie Centrum Onkologii wszczepia sztuczne zwieracze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *