Kardiologia Newsy Obok slidera

Pierwsza w Polsce małoinwazyjna operacja serca wykonana w krakowskim szpitalu

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II przeprowadzono pierwszą w Polsce operację wielonaczyniowego pomostowania aortalno-wieńcowego (MICS CABG, tzw. bypass’y) w zakresie przedniej i bocznej ściany serca z małoinwazyjnego dostępu przez minitorakotomię lewostronną (kilkucentymetrowe nacięcie ściany klatki piersiowej). Takie operacje wykonuje tylko kilka ośrodków kardiochirurgicznych na świecie.

Pionierski zabieg został wykonany w dniu 8 marca 2022 roku przez dr. hab. n med. Janusza Konstantego-Kalandyka w asyście dr n. med. Anny Kędziory.

Bezpieczniejsze i skuteczniejsze leczenie

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia zaawansowanej choroby wieńcowej jest operacja pomostowania aortalno-wieńcowego, tzw. bypass’y. Specjaliści za pomocą najnowszych technik kardiochirurgicznych mogą wykonywać coraz więcej operacji bez konieczności pełnego otwarcia klatki piersiowej, które wymaga chirurgicznego przecięcia mostka. Dzięki temu zabieg jest małoinwazyjny i bezpieczniejszy dla chorego.

W krakowskim szpitalu wybór małoinwazyjnej techniki był podyktowany obciążeniami pacjenta. Chory cierpi na nasiloną uogólnioną miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek i migotanie przedsionków. Ponadto ma zaawansowany wiek oraz porusza się za pomocą kul łokciowych, które znacznie zwiększały ryzyko powikłań pooperacyjnych w przypadku klasycznego wielonaczyniowego pomostowania aortalno-wieńcowego.

Od lewej: dr hab. n. med. Janusz Konstanty-Kalandyk, dr n. med. Anna Kędziora, dr hab. n. med. Jacek Piątek. Źródło: szpitaljp2.krakow.pl

Specjaliści przeprowadzili operację na bijącym sercu poprzez niewielkie nacięcie na klatce piersiowej. Dzięki temu uniknięto sternotomii (klasycznego przecięcia mostka), co umożliwiło równoczesne wykonanie pomostów do kilku naczyń wieńcowych na sercu.  Dotychczas w krakowskiej placówce z tak małego dostępu wykonywano tylko jeden pomost zabezpieczający przednią ścianę serca.

Zespół specjalistów: dr hab. n. med. Janusz Konstanty-Kalandyk, dr hab. Jacek Piątek oraz dr n. med. Anna Kędziora, planują rutynowe wykonywanie tych procedur w krakowskiej placówce. Jak podkreślają – podejście to pozwoli na bezpieczniejsze i skuteczniejsze leczenie oraz szybszą rekonwalescencję najbardziej obciążonych pacjentów, którzy wymagają chirurgicznej rewaskularyzacji serca.

Źródło: Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II

Przeczytaj także: Ekspertka: „Pacjenta z niewydolnością serca musimy leczyć szybko, intensywnie i od razu w sposób najbardziej efektywny”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.