Badania naukowe Newsy Obok slidera

Prawdopodobnie umrzesz z powodu jednej z tych chorób. Potwierdza to 41 mln zgonów rocznie

11 lutego w tym roku przypada 28. edycja Światowego Dnia Chorego. Kim jest współczesny chory i na jakie schorzenia jest najbardziej narażony? Przedstawiamy dane z raportu Światowej Organizacji Zdrowia.

Dużym wyzwaniem dla medycyny w XXI wieku są choroby cywilizacyjne, czyli schorzenia niezakaźne, o długotrwałym przebiegu, będące skutkiem oddziaływania czynników środowiskowych, behawioralnych, psychologicznych i genetycznych. Według danych WHO z powodu chorób cywilizacyjnych umiera 41 milionów osób rocznie, co stanowi 71 proc. wszystkich zgonów. Naukowcy wymieniają w tej grupie cztery główne schorzenia – choroby układu krążenia, nowotwory, choroby układu oddechowego oraz cukrzycę.

Choroby sercowo-naczyniowe

Z danych zawartych w raporcie WHO wynika, że choroby układu krążenia odpowiadają za 15 milionów zgonów rocznie. Najczęstszym schorzeniem sercowo-naczyniowym pozostaje choroba niedokrwienna serca, będąca skutkiem niewystarczającego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze. Choroba niedokrwienna serca jest najczęstszą przyczyną zgonów w większości krajów rozwiniętych. Odpowiadają one także w przeważającej części za umieralność przedwczesną.

W Polsce co roku odnotowuje się ok. 105 tys. zachorowań na chorobę niedokrwienną serca.

Nowotwory

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia jeden na sześć zgonów w skali globalnej jest spowodowany chorobą nowotworową. Rocznie z powodu nowotworów umiera niemal 10 mln ludzi. Najbardziej powszechne typy nowotworów to rak płuca (2 mln zgonów rocznie), piersi (2 mln zgonów), odbytu (1, 80 mln), prostaty (1,28 mln), skóry (1 mln) i żołądka (1 mln).  

Według raportu „Health at a Glance 2019” przedstawionego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Polsce wskaźnik zachorowalności na choroby nowotworowe jest niski (254 os./100 tys. mieszkańców), ale jednocześnie borykamy się z bardzo wysokim wskaźnikiem umieralności z powodu nowotworów złośliwych. Najniższy wskaźnik pięcioletniej przeżywalności w naszym kraju mają pacjenci cierpiący z powodu raka płuca.

Na ryzyko wystąpienia nowotworu w znaczący sposób wpływają czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie ultrafioletowe i radiowe, zanieczyszczenie powietrza czy smog. Na rosnący wskaźnik zachorowalności ma także wpływ starzenie społeczeństw wynikające z poprawy warunków życia i rozwoju medycyny.

Choroby układu oddechowego

Do chorób cywilizacyjnych związanych z układem oddechowym należą przede wszystkim przewlekła obturacyjna choroba płuc, rak płuc, przełyku, nowotwory w obrębie głowy i szyi, astma oskrzelowa.

Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi ok. 65 mln ludzi na całym świecie. W Polsce liczba chorych na POChP wynosi ok. 2 mln. Eksperci wskazują, że w przeciągu następnych 50 lat liczba ta będzie rosnąć. Według WHO przewlekła obturacyjna choroba płuc zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów na świecie.

Znaczący wpływ na rozwój chorób układu oddechowego mają czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza, smog, ekspozycja na drobnoustroje odpowiadające za infekcje dróg oddechowych.

Cukrzyca

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, liczba osób cierpiących na cukrzycę wzrosła ze 108 mln w 1980 roku do 422 mln w 2014 roku. W 2016 roku schorzenie to było przyczyną 1,6 mln zgonów. Na cukrzycę typu 2 choruje ok. 1,9 mln Polaków.

Cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn występowania ślepoty, upośledzenia funkcji nerek, zawałów serca i udarów, a także amputacji kończyn dolnych.

Czynniki ryzyka

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że większość chorób cywilizacyjnych dzieli te same czynniki ryzyka, do których zaliczają się przede wszystkim: palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta (zbyt kaloryczna, bogata w tłuszcze zwierzęce, cukry proste i produkty przetworzone, zawierająca nadmierną ilość soli) i nadużywanie alkoholu. Naukowcy wskazują, że zmiana stylu życia w znaczącej większości przypadków może zadziałać prewencyjnie wobec chorób cywilizacyjnych.

Źródła: https://www.who.int/, http://naukawpolsce.pap.pl/, http://www.e-histopatologia.pl/, https://plucapolski.pl/, https://www.theunion.org/

Przeczytaj też: 40 lat temu wszczepiono pierwszy defibrylator

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *