Seksuolog: „Gdy problem się utrzymuje lub powoduje cierpienie – warto działać”
#PoradnikPołożnej Newsy Pod sliderem

Seksuolog: „Gdy problem się utrzymuje lub powoduje cierpienie – warto działać”

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Autor: Zofia Trusz

– Odkąd zaczęto traktować seks w kategoriach przyjemności, duża część kobiet zaczęła zwracać uwagę na ból podczas stosunku – dowodzi seksuolożka Aleksandra Przekwas. W rozmowie z Evereth News położna opowiada o problemach seksuologicznych kobiet.

49 proc. Polaków negatywnie ocenia swoje życie seksualne – wynika z raportu „Zdrowie, relacje w związkach i życie seksualne Polek i Polaków w czasach pandemii COVID-19” z 2020 roku. Położna i seksuolożka Aleksandra Przekwas, znana na Facebooku jako Panna.oksytocyna, zachęca, by z tego rodzaju problemami zgłaszać się do specjalistów: „Pomoc seksuologa nie ogranicza się jedynie do rozwiązywania istniejących już problemów, ale to również praca nad potencjałem seksualnym”.

Jakie są najczęstsze problemy seksuologiczne kobiet?

Zdaniem Przekwas jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką kobiety zgłaszają się do jej gabinetu, jest dyspareunia, czyli ból podczas stosunku. „Może występować przy dotyku zewnętrznych narządów płciowych lub pojawiać się w trakcie penetracji pochwy” – wyjaśnia specjalistka. Dodaje również, że wiele klientek uskarża się także na dolegliwości bólowe o charakterze uogólnionym, które pojawiają się również podczas aplikacji tamponu czy badania ginekologicznego.

– W pierwszej kolejności należy wykluczyć przyczynę stricte ginekologiczną – wyjaśnia seksuolożka. Ból podczas stosunku seksualnego może być spowodowany m.in. endometriozą, infekcją narządów płciowych czy zakażeniem chorobą weneryczną. Innym powodem może być jednak pochwica, dysfunkcja o podłożu psychologicznym. U cierpiących na pochwicę kobiet dochodzi do mimowolnych skurczy mięśni wokół wejścia do pochwy. Dolegliwości bólowe mogą być również związane z wulwodynią (zobacz także: Odczuwasz ból w obszarze krocza lub pochwy? Sprawdź, to może być wulwodynia). Ból występujący podczas stosunków może całkowicie je uniemożliwić. Specjalistka zaznacza, że najczęściej przyczyna problemu jest złożona.

– Nieraz najskuteczniejsza w procesie leczenia okazuje się praca interdyscyplinarna kilku specjalistów, ponieważ podłożem pojawiającego się problemu mogą być czynniki fizyczne, psychologiczne oraz najczęściej występujące – mieszane – wyjaśnia.

Kolejnym problemem powszechnym wśród kobiet jest niskie libido lub brak zainteresowania seksem. Przekwas zaznacza, że przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele. Spadek popędu seksualnego może wiązać się z m.in. zmianami hormonalnymi, stylem życia, poziomem stresu i relacjami międzyludzkimi. Ekspertka podkreśla, że ogromną rolę odgrywa właśnie więź emocjonalna między partnerami.

Nasze libido ulega ciągłym zmianom i jedno, czego możemy być pewni w jego kontekście, to właśnie zmiana – tłumaczy położna. Seksuolożka zwraca również uwagę, że brak ochoty na współżycie jest częsty u kobiet, które niedawno urodziły dziecko. „Jeżeli jesteśmy świeżo upieczonymi mamami, brak ochoty na seks będzie fizjologicznym zjawiskiem, ponieważ z roli partnerki przechodzimy w rolę mamy. Skupiamy się wtedy na zapewnieniu naszemu dziecku optymalnej opieki” – opisuje przyczyny tych trudności Przekwas (zobacz także: Pierwszy stosunek po porodzie – jakie problemy mogą się z nim wiązać?).

„Z każdym problemem można, a nawet powinno się pracować”

Seksuolożka podkreśla, że jeśli występują jakiekolwiek dolegliwości, zawsze powinno się szukać pomocy specjalisty. „Na konsultacje może przyjść każdy, niezależnie od wachlarza seksualnych problemów, orientacji, tożsamości płciowej czy też preferencji seksualnych”.

Przekwas zwraca uwagę, że seksuolodzy często specjalizują się w konkretnych typach zaburzeń czy dolegliwości, np. wulwodynii, poliamorii czy relacjach partnerskich. Dlatego, aby zapewnić pomoc na najwyższym poziomie, po zapoznaniu się z danym problemem niekiedy kieruje się klienta do innego seksuologa.

– W niektórych przypadkach samo zmniejszenie intensywności problemu będzie wyzwalające. Czasem jest to główny cel wizyty u seksuologa. Nieraz jednak podczas pracy nad zminimalizowaniem dolegliwości okazuje się, że problem został rozwiązany całkowicie – opowiada specjalistka. Jak zaznacza, podstawą pracy z klientem jest omówienie z nim „realnych do osiągnięcia celów”. Dodaje również, że czasami warto uzupełnić konsultacje seksuologiczne o psychoterapię.

„Szybkość i jakość efektów terapeutycznych zależy od zaangażowania klienta”

– Nie używam sformułowania pacjent czy pacjentka, ponieważ to nie seksuolog, ale osoba po drugiej stronie ma w swojej sprawie największą sprawczość – wyjaśnia Przekwas. Podkreśla też duże znaczenie relacji pomiędzy specjalistą a klientem.

Pamiętajmy, że nie jesteśmy pozostawione same sobie i zawsze możemy liczyć na pomoc specjalisty – apeluje do kobiet seksuolożka.

Aleksandra Przekwas jest położną i seksuolożką. Na co dzień pracuje w środowisku i edukuje w szkole rodzenia w Poznaniu, a także prowadzi konsultacje seksuologiczne – indywidualne i dla par.

PRZECZYTAJ INNY TEKST Z CYKLU #PORADNIKPOŁOŻNEJ:

Izabela Dembińska pierwszym w Polsce Certyfikowanym Nauczycielem Rodziców Spinning Babies®!

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.