Świętokrzyskie Centrum Onkologii wszczepia sztuczne zwieracze
Chirurgia Newsy

Świętokrzyskie Centrum Onkologii wszczepia sztuczne zwieracze

W Klinice Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wprowadzono z sukcesem zabiegi wszczepiania sztucznych zwieraczy cewki moczowej. Dzięki nim pacjenci z wysiłkowym nietrzymaniem moczu mają szansę na powrót do życia towarzyskiego i zawodowego.

Co to jest sztuczny zwieracz?

Sztuczny zwieracz cewki moczowej to urządzenie przeznaczone dla pacjentów ze znacznym wysiłkowym nietrzymaniem moczu, które może być skutkiem agresywnego leczenia w obrębie miednicy. Jak mówią specjaliści, problem dotyczy ok. 10-30 proc. chorych po zabiegu radykalnej prostatektomii.

Działanie sztucznego zwieracza oparte jest na systemie hydraulicznym składającym się z opaski i balonika napełnianego roztworem soli fizjologicznej, który zapewnia pacjentowi pełną kontrolę nad oddawaniem moczu i chroni go przed niekontrolowanym wyciekiem.

Urządzenie docelowo ma służyć pacjentowi przez 10 lat bez konieczności wymiany. Zabieg jest w pełni refundowany.

Dla kogo nowa terapia?

Zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu wszczepienia sztucznego zwieracza, przez rok jest poddawany rehabilitacji. Przyczyną jest to, że u wielu mężczyzn, którzy przeszli zabieg prostatektomii, dysfunkcja układu moczowego ustępuje samoistnie lub staje się łatwa do kontrolowania. Dopiero w przypadku braku efektów rehabilitacji przeprowadza się zabieg chirurgiczny.

Wśród przeciwwskazań wymienia się poważne zmiany zwyrodnieniowe w obrębie dłoni oraz zaburzenia funkcjonowania układu neurologicznego, ponieważ sztuczny zwieracz wymaga od pacjenta manualnej obsługi.

Lekarze przewidują, że z powodu coraz większej liczby wykonywanych prostatektomii zabiegów wszczepienia sztucznego zwieracza będzie się przeprowadzać coraz więcej.

Źródła: https://www.onkol.kielce.pl/, http://www.rynekzdrowia.pl/

Przeczytaj także: Gdańsk: pionierska operacja kardiochirurgiczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *