Koronawirus Newsy Pod sliderem Szczepienia

Szczepionka Novavax przeciw COVID-19 dopuszczona do obrotu w UE. Kiedy preparat dotrze do Polski?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Komisja Europejska dopuściła do obrotu w Unii Europejskiej szczepionkę przeciw koronawirusowi – Novavax. Polska uczestniczy w unijnym zamówieniu na preparat. Nasz kraj zgłosił zapotrzebowanie na ponad 4 mln dawek szczepionki.

– Dzięki pięciu zatwierdzonym szczepionkom UE dysponuje zróżnicowanym portfolio, opartym zarówno na nowatorskich technologiach, takich jak mRNA, jak i klasycznych, takich jak Novavax, który jest oparty na białkach. Szczepienia i dawki przypominające to nasza najlepsza ochrona przed COVID-19 – poinformowała Usrula von der Leyen, przewodnicząca KE.

90 proc. skuteczności nowej szczepionki zatwierdzonej w UE

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że szczepionka Novavax o nazwie Nuvaxovid spełnia unijne kryteria skuteczności, bezpieczeństwa i jakości. Wyniki dwóch badań nad szczepionką Nuvaxcovid wykazały, że preparat jest skuteczny w zapobieganiu COVID-19 u osób w wieku 18 lat i starszych. W analizach udział wzięło łącznie 45 tys. osób.

W pierwszym badaniu szczepionkę otrzymała 1/3 uczestników. Reszta otrzymała natomiast zastrzyk placebo. Analizy przeprowadzone w USA i w Meksyku wykazały 90,4 proc. skuteczności preparatu. W drugim badaniu, przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii, uczestników podzielono po równo pomiędzy szczepionką Novavax a placebo. Preparat wykazał podobną skuteczność – na poziomie 89,7 proc.

„Podsumowując, wyniki obu badań wskazują, że skuteczność szczepionki dla Nuvaxovidu wynosi około 90 proc. Pierwotny szczep SARS-CoV-2 i niektóre warianty wzbudzające obawy, takie jak Alfa i Beta, były najczęstszymi szczepami wirusowymi krążącymi w trakcie badań. Obecnie dostępne są ograniczone dane dotyczące skuteczności leku Nuvaxovid wobec innych budzących obawy wariantów, w tym Omikron” – poinformowała EMA.

Jakie są działania niepożądane szczepionki Novavax?

Działania niepożądane Nuvaxovidu były z reguły łagodne i umiarkowane oraz ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu. Najczęstsze dotyczyły bólu w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenia, bólów mięśni, głowy, ogólnego złego samopoczucia, bólów stawów oraz nudności i wymiotów.

Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki, jak wskazała EMA, mają być dalej monitorowane wraz z jej stosowaniem w Unii Europejskiej za pośrednictwem unijnego systemu nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii oraz dodatkowych badań prowadzonych przez firmę i władze europejskie.

Kiedy szczepionka Novavax będzie dostępna w Polsce?

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, poinformował, że Polska uczestniczy w zamówieniu unijnym na 100 mln szczepionek firmy Novavax. Pierwsze dawki powinny trafić do naszego kraju na początku 2022 r. W pierwszej transzy zamówień, Polska zgłosiła zapotrzebowanie na 1,8 mln dawek, a w drugiej – na 2,5 mln. Rzecznik MZ przypomniał również, że w naszym kraju odbywała się część produkcji tego preparatu (zobacz także: Polska firma uruchamia produkcję szczepionki przeciw COVID-19). Zatem zdaniem Andrusiewicza, dostęp do szczepionek będzie bieżący.

Szczepionka Novavax oparta jest o białko rekombinowane uzyskane na podstawie sekwencji genetycznych pierwszego szczepu wirusa SARS-CoV-2. Preparat został stworzony w oparciu o połączenie technologii nanocząsteczek i antygenu odpowiadającego białku S koronawirusa, jak też opatentowanego adjuwantu Matrix-M opartego o saponinę, pobudzającego odpowiedź immunologiczną i wywołującego produkcję wysokich mian przeciwciał. Szczepionka zawiera oczyszczone białko, które nie posiada zdolności replikacji i wywołania COVID-19

Źródło: PAP, Evereth News

Przeczytaj także: Brak ubezpieczenia nie wyklucza z możliwości nieodpłatnego szczepienia przeciw COVID-19


https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *