Sztuczna inteligencja Google’a równie skuteczna jak lekarze radiolodzy
Newsy Nowe technologie w medycynie Onkologia Pod sliderem

Sztuczna inteligencja Google równie skuteczna jak lekarze radiolodzy

Opracowany przez Google system sztucznej inteligencji (AI) jest tak samo skuteczny w diagnozowaniu raka piersi jak lekarze radiolodzy, którzy rozpoznania dokonują na podstawie badania mammograficznego. Al może również wpłynąć na zmniejszenie liczby błędnych rozpoznań, a nawet jak twierdzą eksperci, może być bardziej skuteczny.

Agencja Reutera podała, iż zespół naukowców z uczelni Imperial College London w stolicy Wielkiej Brytanii oraz system brytyjskiej opieki zdrowotnej National Health Service (NHS), przeszkolił oprogramowanie do rozpoznawania raka piersi, poprzez pokazywanie sztucznej inteligencji dziesiątek tysięcy zdjęć mammograficznych. Wówczas dokonano porównania rezultatów systemu sztucznej inteligencji z faktycznymi wynikami badań z zestawu ok. 25,9 tys. zdjęć mammograficznych w Wielkiej Brytanii oraz ok. 3,1 tys. ze Stanów Zjednoczonych.

System AI identyfikuje nowotwory z podobnym stopniem dokładności co radiolodzy

Jak wynika z badania, system AI jest zdolny identyfikować nowotwory z podobnym stopniem dokładności co lekarze radiolodzy. Potrafią jednocześnie zmniejszyć liczbę wyników fałszywie dodatnich o 5,7 proc. w amerykańskiej grupie i o 1,2 proc. w grupie brytyjskiej. System wykazał również mniejszą liczbę fałszywie ujemnych wyników o 9,4 proc. w grupie z USA oraz 2,7 proc. w grupie z Wielkiej Brytanii.

Agencja Reuters zwróciła uwagę, iż różnice te są odzwierciedleniem sposobów odczytu wyników mammografii. Badanie te w USA przeprowadza się raz na rok, lub raz na dwa lata. Odczytuje je tylko jeden lekarz radiolog. Natomiast w Wielkiej Brytanii mammografia wykonywana jest raz na trzy lata, a wyniki konsultuje dwóch radiologów. Jeżeli jednak mają oni sprzeczne opinie, zdanie w sprawie zabiera trzeci lekarz.

1 na 8 kobiet na świecie choruje na raka piersi

Eksperci porównując rezultaty systemu sztucznej inteligencji z opinią sześciu radiologów doszli do wniosków, iż Al osiągnęła lepsze wyniki w dokładnym wykrywaniu raka piersi. Jak wskazują wyniki badania opublikowanego w magazynie “Nature”, AI może zwiększyć dokładność badań przesiewowych w kierunku raka piersi, na którego choruje jedna na osiem kobiet na świecie.

Jak pokazują dane stowarzyszenia American Cancer Society, radiolodzy stawiają błędne rozpoznania w ok. 20 proc. przypadków. Natomiast u połowy kobiet, które w ostatnich 10 latach wykonały badania przesiewowe wyszedł fałszywie dodatni wynik.

Jeden z autorów badania Mozziyar Etemadi ze szpitala Northwestern Medicine w Chicago w stanie Illinois w środkowozachodniej części USA twierdzi, iż rezultaty badań przeprowadzonych przez należącą do koncernu Alphabet spółkę DeepMind AI, która we wrześniu połączyła się z Google Health stanowią znaczący postęp w potencjalnym wczesnym wykrywaniu raka piersi.

– Wyniki są zgodne z ustaleniami kilku grup wykorzystujących technologię AI do poprawy wykrywania raka na zdjęciach mammograficznych, w tym jej własnych – potwierdziła szefowa działu obrazowania piersi w Harvard’s Massachusetts General Hospital Connie Lehman.

Źródło: PAP, Rynek Zdrowia

Przeczytaj także: Resort zdrowia zaprosił rezydentów na rozmowę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *