WHO: międzynarodowy alert dot. koronawirusa
Ministerstwo Zdrowia Newsy Pod sliderem Zakażenia Zdrowie publiczne

WHO: międzynarodowy alert dot. koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, iż rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi obecnie zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Decyzję przekazał we czwartek po spotkaniu komitetu kryzysowego dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Naszą największą obawą jest to, że wirus może potencjalnie rozprzestrzenić się w krajach ze słabymi systemami opieki zdrowotnej, które są źle przygotowane do radzenia sobie z nim” – napisał na swoim koncie na Twitterze szef WHO.

Jak podkreślił podczas konferencji prasowej w Genewie, „ta decyzja nie stanowi wotum nieufności do Chin. Przeciwnie, WHO nadal wierzy w zdolność Chin do zahamowania wybuchu choroby”.

Ghebreyesus zaznaczył również, iż Światowa Organizacja Zdrowia jest przeciwna ograniczeniom w podróży i handlu z Chinami z powodu koronawirusa. Dodał, iż środki, które Chiny podejmują są wystarczające.

212 ofiar śmiertelnych koronawirusa

Jak poinformowała komisja zdrowia chińskiej prowincji Hubei, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w całych Chinach do 212. Potwierdzonych przypadków koronawirusem jest już 5 806. Przypuszcza się, iż na całym świecie zakażonych jest już ponad 8 tys. osób.

Ok. 30 Polaków chętnych do ewakuacji z Wuhan

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował we czwartek, że obecnie ok. 30 Polaków jest chętnych do ewakuacji. Transport tych osób jest zaplanowany na połowę przyszłego tygodnia. Szef resortu potwierdził, iż Polska ma już testy na nowego koronawirusa, a laboratoria są przygotowywane do diagnostyki.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie minister zdrowia ocenił, że nie wiadomo, “ile ostatecznie osób pojawi się tuż przed odlotem samolotu”. “Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Odbywa się na dwóch poziomach: współpracy dyplomacji chińskiej ze służbami UE, a także działań polskiej dyplomacji. W tej chwili toczą się rozmowy o praktycznych aspektach tego transportu” – powiedział Szumowski.

Szef resortu zdrowia podkreślił, iż w Polsce są przygotowane oddziały zakaźne na przyjęcie Polaków oraz logistyka transportu. Potwierdził, że nie ma potwierdzonego żadnego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce, jednak wcześniej czy później na pewno taki się pojawi. Jednak jak dodał, nie będzie to dużym zaskoczeniem czy wydarzeniem nadzwyczajnym. – „Jesteśmy gotowi” – zapewnił.

Źródło: PAP

Przeczytaj także: Bezpłatne szkolenia z e-recept. Sprawdź, gdzie się zgłosić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *