Wrocław: wirtualna rzeczywistość zredukuje ból krótkotrwały
Eksperci Neurologia Newsy Obok slidera

Wrocław: wirtualna rzeczywistość zredukuje ból krótkotrwały

Jak dowodzą badania grupy naukowców z Wrocławia, VR może redukować krótkotrwały ból u dzieci podczas pobierania krwi nawet o 59%. Wirtualna rzeczywistość angażuje wiele zmysłów i może okazać się jedną z najbardziej skutecznych metod uśmierzania bólu za pomocą odwracania uwagi. 

Dr Marcin Czub z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego od kilku lat bada skuteczność odwracania uwagi od krótkotrwałego bólu za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Jak zaznacza w rozmowie z PAP: “w badaniach na oddziale nefrologii udało się zredukować ból u dzieci o 59 proc., stres o ponad 70 proc. To są wyniki w górnych granicach tego, co innym badaczom udaje się uzyskiwać za pomocą dystrakcji, czyli odwrócenia uwagi”.

Odczuwanie bólu krótkotrwałego to złożony proces, na który składa się komponent zmysłowy i emocjonalny. Modyfikując jeden z nich, wpływamy na drugi, dlatego jeśli zmniejszymy wymiar emocji, to wpłyniemy także na całościową percepcję bólu.  

“Ból jest doznaniem bardzo absorbującym uwagę, ponieważ jest ważny z perspektywy organizmu, pozwala go chronić. Natomiast, jeżeli np. zasugerujemy naszemu organizmowi, że ten ból nie jest tak istotny, ponieważ możemy skupić się na czymś innym, to z pomocą tego mechanizmu można go zredukować” – w rozmowie z PAP tłumaczył dr Marcin Czub. 

Zaangażowanie w grę wpływa na świadomość bólu

Podczas badania dzieci otrzymały zadanie w wirtualnej rzeczywistości i na ekranie telefonu, które sprawdza wpływ VR na redukcję bólu. Istotne było zaprojektowanie gry w taki sposób, by silnie angażowała uwagę i nie wymagała specjalnej aktywności ruchowej, aby można było zająć nią małego pacjenta podczas wykonywania procedur medycznych. 

W wirtualnej rzeczywistości porusza się kilka obiektów, które trzeba śledzić i zapamiętać, gdzie się znajdują. Następnie dzieci wybierają im miejsce za pomocą spojrzenia. Sterowanie grą polega wyłącznie na przekręcaniu głowy w prawo, lewo, w górę lub w dół. Jest przygotowana w taki sposób, by maksymalnie angażować procesy uwagowe, mówi dr Czub.  

Badania na szerszą skalę 

Jak zaznaczył dr Czub, są plany na przeprowadzenie badań tego typu na szerszej, zróżnicowanej kulturowo populacji małych pacjentów w Polsce, Norwegii, Hiszpanii i Turcji. 

“To, że krótkotrwały ból można uśmierzyć, odwracając od niego uwagę, to jest wiedza powszechna. My chcemy sprawdzić, czy odwrócenie uwagi za pomocą VR będzie skuteczniej redukowało ból niż inne metody” – wyjaśnił w rozmowie z PAP. Zaznaczył także, że wirtualna rzeczywistość może zredukować ból krótkotrwały, ale nie chroniczny. 

Żródło: PAP

Przeczytaj także: Wirtualna rzeczywistość pomoże dializowanym pacjentom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *