Kardiologia Newsy Nowe technologie w medycynie Pod sliderem Zdrowie publiczne

WUM: pierwsze zabiegi ablacji z zastosowaniem cewników chłodzonych nowej generacji

Naukowcy z Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonali z powodzeniem pierwsze zabiegi ablacji z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń. Operacje były pionierskie w skali kraju i zostały przeprowadzone w ramach międzynarodowego programu External Evaluation.

Innowacyjna technologia

Wykorzystany przez specjalistów z warszawskiego ośrodka cewnik QDOT MICRO wyprodukowany przez firmę Biosense Webster jest wyposażony w nowoczesne rozwiązania techniczne. Urządzenie zawiera sześć czujników temperatury i trzy mikroelektrody osadzone w końcówce. Dzięki temu ma możliwość pracy w trybie kontroli temperatury oraz dynamicznej regulacji chłodzenia.

To także pierwszy na rynku cewnik chłodzony za pomocą irygacji, który dostarcza do 90 watów mocy w czasie do czterech sekund (dotychczas stosowane cewniki operowały mocą od 20 do 40 watów na przestrzeni 20 do 40 sekund). Zwiększenie mocy i skrócenie czasu zabiegu ma zapewniać większą wydajność i precyzję zabiegu, a co za tym idzie – zwiększyć jego bezpieczeństwo. Innowacyjny cewnik jest obecnie wykorzystywany w testowych zabiegach w Europie i Ameryce.

Międzynarodowa współpraca

Wykorzystanie nowoczesnych urządzeń było możliwe dzięki udziałowi polskiej uczelni w międzynarodowym programie External Evaluation, skupiającym placówki medyczne z całej Europy. Doświadczenia specjalistów z warszawskiego ośrodka posłużą do upowszechnienia nowej technologii w kolejnych placówkach medycznych. Po zakończeniu programu innowacyjna metoda ablacji ma nadal być stosowana podczas zabiegów w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielu pacjentów skorzysta

Szacuje się, że na migotanie przedsionków, najczęściej występujące zaburzenie rytmu serca, cierpi obecnie ok. 33 miliony ludzi na całym świecie. Przewiduje się, że rozpowszechnienie schorzenia będzie wzrastać w miarę starzenia się populacji (ok. 70 proc. chorych znajduje się w przedziale od 65 do 85 lat). Producenci sprzętu nowej generacji uważają, że zapewni on znaczny postęp w technologii zabiegu ablacji i podniesie standardy opieki w leczeniu zaburzeń rytmu serca. W dalszej perspektywie oznacza to efektywniejszą i bezpieczniejszą terapię dla bardzo licznej grupy pacjentów.

Źródła: https://www.wum.edu.pl/, https://www.jnj.com/, https://www.tctmd.com/

Przeczytaj także: Tego nie wie pacjent, a powinien. Jak wygląda dyżur pielęgniarki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *