Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nowy plan zarządzania epidemią. Strategia obejmuje działania w czterech głównych obszarach – hospitalizacji, testowania, odpowiedzialności społecznej i szczepień. Jak podkreślił minister zdrowia, w nowej strategii pojawią się zmiany w stosunku do dotychczasowych działań.

Trzystopniowy system hospitalizacji
Szpitale jednoimienne, w których leczeni byli wyłącznie pacjenci z COVID-19, zostaną w większości zlikwidowane. W ich miejsce wprowadzony zostanie trzystopniowy system hospitalizacji.
Chorzy w pierwszej kolejności będą trafiali do szpitali powiatowych, w których wydzielone zostaną izolatoria. W tych placówkach pacjenci będą przechodzili testy na obecność koronawirusa i oczekiwali na ich wyniki, a także będą poddawani leczeniu. Drugi poziom to szpitale z oddziałami zakaźnymi. Ministerstwo Zdrowia planuje przygotowanie ok. 4 tysięcy łóżek w tych placówkach. Ostatni, najwyższy poziom to szpitale wysokospecjalistyczne, do których mają być kierowani pacjenci z najostrzejszym przebiegiem choroby. W tych placówkach ma zostać przygotowanych 2 tys. miejsc.
Nowy system testowania
Zmianie ulegnie również system przeprowadzania badań na obecność koronawirusa. Diagnostyka ma się rozpoczynać w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. To lekarze POZ będą decydować o skierowaniu pacjenta na test na obecność koronawirusa. Dopiero w przypadku pozytywnego wyniku testu chory ma zostać skierowany do specjalisty chorób zakaźnych.
Diagnostyka ma się skupić na pacjentach, u których wystąpiły objawy wskazujące na zakażenie, oraz na osobach z grup wysokiego ryzyka (pacjenci z uzdrowisk i hospicjów, rezydenci zakładów opieki leczniczej i domów opieki społecznej).
Minister zdrowia poinformował również o planach rozbudowania sieci stacji wymazowych. Ma zostać powołanych więcej punktów testowania, a godziny ich pracy zostaną wydłużone.
Szczepienia na szeroką skalę
Jak podkreślił minister Adam Niedzielski, ważnym elementem walki z epidemią są szczepienia przeciw grypie. Ministerstwo Zdrowia będzie dążyło do zapewnienia 2 mln szczepionek na tę chorobę.
Odpowiedzialność społeczna
Minister zdrowia zwrócił także uwagę, że sprawne kontrolowanie i ograniczanie epidemii wymaga zachowania rygorów społecznych: częstej dezynfekcji rąk i powierzchni, utrzymywania dystansu społecznego oraz noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych.
Źródło: https://www.onet.pl/, https://www.money.pl/, https://www.polsatnews.pl/
Przeczytaj także: Zmutowany koronawirus gwarantuje łagodniejszy przebieg COVID-19?