W Wielkiej Brytanii trwają prace nad innowacyjną szczepionką przeciw COVID-19 w formie plastra. Zdaniem twórców preparat zagwarantuje odporność nawet na kilkadziesiąt lat. Szacuje się, że szczepionka może być gotowa do użycia w 2025 roku.
Firma farmaceutyczna Emergex opracowuje nietypową szczepionkę opartą na wykorzystaniu limfocytów T do likwidacji zakażonych komórek. Nowa szczepionka od 3 stycznia 2022 roku będzie poddawana badaniom klinicznym. Wyniki testów prawdopodobnie pojawią się w czerwcu.
Szczepionka w formie plastra
Preparat opracowywany przez firmę Emergex ma nietypową formę. Szczepionka będzie aplikowana w formie plastra wielkością zbliżonego do ludzkiego kciuka. Na plastrze znajdują się mikroigły, które w kilka sekund uwalniają zawarty w sobie skład. Szczepionkę w temperaturze pokojowej można przechowywać nawet kilka miesięcy.
Jak działa nowa szczepionka?
Działanie nowej szczepionki przeciw COVID-19 polega na wykorzystaniu mechanizmu działania limfocytów T. Zdaniem twórców taki sposób wykorzystania komórek T zapewni wieloletnią skuteczność szczepionki.
– Limfocyty T szukają zainfekowanych komórek w organizmie i je uśmiercają – wyjaśnił dyrektor handlowy Emergex Robert Cohen. – Kod wirusowy, czyli swego rodzaju sygnatura wirusa, jest szybko wyświetlany na całej powierzchni zaatakowanego obiektu. Kody są odczytywane przez komórki T jako obce. Dlatego opanowana komórka jest unieszkodliwiana, zanim zdążą się w niej namnożyć nowe, żywe wirusy.
Cohen podkreślił, że to pierwsza szczepionka tego typu, która otrzymała zgodę regulatora na rozpoczęcie badań klinicznych. Testy zostaną przeprowadzone w styczniu na 26 osobach w Lozannie.
Firma Emergex wykorzystuje działanie limfocytów T także w pracach nad szczepionką przeciwko dendze. Obecnie nie istnieje żaden preparat, który chroniłby przed zakażeniem wirusem. W planach jest również stworzenie szczepionek przeciwko sezonowej grypie, wirusowi Ebola oraz wirusowi Zika.
Profesor immunologii w Imperial College London Danny Altmann wyraził jednak obawy, czy nowa szczepionka rzeczywiście spełni swoje zadanie. Stwierdził natomiast, że mogłaby być wykorzystana w mieszaniu szczepionek.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: Molnupiravir przeciw COVID-19 jeszcze w tym roku w Polsce