#ZawódPielęgniarka Pielęgniarki Pod sliderem Telemedycyna

Bezpłatne szkolenia z e-recept. Sprawdź, gdzie się zgłosić

1 stycznia 2020 roku weszły w życie przepisy o obowiązku wystawiania recept oraz innych rodzajów dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. W środowisku pielęgniarskim wciąż pojawia się wiele wątpliwości związanych z nowymi obowiązkami i kompetencjami. Ministerstwo Zdrowia wychodzi im naprzeciw, organizując bezpłatne szkolenia.

Projekt CSIOZ

W celu wyjaśnienia wątpliwości związanych z wdrażaniem i prowadzeniem dokumentacji medycznej w nowej formie, jakie pojawiają się w środowiskach medycznych, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia stworzyło projekt „Poprawa jakości świadczonych usług medycznych poprzez zapoznanie i przeszkolenie pracowników podmiotów leczniczych z podstawowymi terminami i procesami związanymi z  wystawianiem, prowadzeniem i wymianą Elektronicznej Dokumentacji Medycznej”. Jak napisano na stronie instytucji, projekt umożliwi wypracowanie wzorców, dostarczy gotowe rozwiązania i standardy ułatwiające wdrożenie EDM w podmiotach leczniczych. Jego efektem ma być zwiększenie kompetencji cyfrowych pracowników placówek medycznych w zakresie obsługi i tworzenia elektronicznej dokumentacji medycznej.

Zakres szkolenia

Projekt skierowany jest do dwóch rodzajów podmiotów leczniczych – szpitali oraz placówek POZ. W zakresie szkoleń znalazły się takie zagadnienia jak: e-recepta (główne założenia, praktyka stosowania, e-recepta transgraniczna), e-skierowanie (praktyka stosowania, plany rozwojowe), generowanie certyfikatów P1, obsługa portalu gabinet.gov.pl, obsługa Internetowego Konta Pacjenta (IKP), Rejestru Asystentów Medycznych (RAM) oraz Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM).

Rekrutacja i terminy

Autorzy projektu oszacowali, że w szkoleniach weźmie udział do 21 120 osób z 3 300 podmiotów leczniczych (660 szpitali i 2 640 placówek POZ) na terenie całego kraju.

Za zgłoszenie do projektu odpowiada upoważniony przedstawiciel placówki medycznej (nie ma możliwości zgłoszeń indywidualnych pracowników ochrony zdrowia). W szkoleniach dla szpitali uczestniczyć będzie średnio 20 osób (z jednego podmiotu). W przypadku szkoleń dla pracowników placówek POZ mają to być maksymalnie 24 osoby (po trzy osoby z jednego podmiotu – w sumie przypada osiem podmiotów na jedno szkolenie). Każdy podmiot leczniczy może uczestniczyć w szkoleniu tylko raz w ciągu całego projektu i jest zobowiązany, by zgłosić wszystkich pracowników w jednym terminie szkolenia.

Rekrutacja na szkolenia dla pracowników szpitali odbywają się w dwóch turach. Pierwsza tura odbywała się od 23.10.2019 r. do 30.11.2019 r. Druga tura trwa od 02.01.2020 r. do 31.03.2020 r. O zaangażowaniu podmiotu leczniczego do projektu decyduje kolejność zgłoszenia.

Kontrowersje i wątpliwości

E-zdrowie to zagadnienie, które wzbudza duże emocje w środowiskach pracowników ochrony zdrowia. W lipcu 2019 roku Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe sygnalizowało wiele potencjalnych problemów związanych z nowymi przepisami, takich jak problem z dostępem do systemu e-WUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorcy) czy niezapewnienie pielęgniarkom podpisów elektronicznych z kwalifikowanym certyfikatem (bezpłatnych dla lekarzy, płatnych dla pielęgniarek pracujących w sektorze prywatnym).

W listopadzie przedstawicielki Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych spotkały się z wiceministrem zdrowia Januszem Cieszyńskim. Podczas spotkania Prezes Zofia Małas i Wiceprezes Mariola Łodzińska przedstawiły Panu Ministrowi problemy, jakie wpływają do Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w związku z realizacją przez pielęgniarki e-recept. Jak informowano na stronie internetowej NRPiP, na spotkaniu poruszono m.in. kwestie bezpłatnych szkoleń dla pielęgniarek w zakresie wystawiania recept elektronicznych, podpisu kwalifikowanego dla pielęgniarek oraz materiałów instruktażowych dotyczących elektronicznej dokumentacji medycznej. Zorganizowane przez CSIOZ szkolenia mogą w pewnym stopniu stanowić odpowiedź na te postulaty. 

Źródła: https://nipip.pl/, https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/

PRZECZYTAJ POPRZEDNI TEKST Z CYKLU #ZAWÓDPIELĘGNIARKA:

 

Przeczytaj także: Program profilaktyki choró serca i naczyń w woj. łódzkim i mazowieckim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *