Już ponad 100 lekarzy i kilkadziesiąt pielęgniarek z Ukrainy otrzymało zgodę na wykonywanie zawodu w naszym kraju – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Medycy korzystają z uproszczonego trybu uzyskiwania zgody, który wprowadzony został w okresie pandemii COVID-19.

Rzecznik MZ, wypowiadając się dla Polsat News, przypomniał, że w naszym kraju w czasie trwania pandemii COVID-19 wprowadzono uproszczone zasady zatrudniania medyków spoza Unii Europejskiej, np. z Ukrainy czy Białorusi. Przez okres pandemii do Polski przybyło 1,2 tys. lekarzy, którzy zostali zatrudnieni z pomocą uproszczonego systemu. W ciągu miesiąca otrzymali zgodę na wykonywanie zawodu medyka w Polsce.
Zgoda na wykonywanie zawodu medycznego w określonym czasie i miejscu
Zgodnie z zapisami w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (tzw. specustawa ukraińska) każdy obywatel Ukrainy, który uzyskał kwalifikacje wykonywania zawodu medycznego poza Unią Europejską, może ubiegać się o zgodę na wykonywanie swojego zawodu w naszym kraju w zależności od wykształcenia, znajomości języka polskiego i posiadanych dokumentów. Medycy mogą otrzymać zgodę na wykonywanie określonych czynności zawodowych w określonym czasie i miejscu lub warunkową zgodę na wykonywanie zawodu w podmiocie udzielającym świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na COVID-19. Bez względu na stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii w Polsce uproszczony tryb funkcjonuje przez okres 18 miesięcy od wybuchu wojny (od 24 lutego 2022 r.)
Więcej informacji na temat zatrudniania personelu medycznego z Ukrainy w Polsce znajduje się w komunikacie na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: W jaki sposób pielęgniarka lub położna z Ukrainy może uzyskać zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce?