Pierwszy tydzień września zostanie poświęcony na działania informacyjne o szczepieniach przeciw COVID-19 – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Resort we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji przygotował filmy, scenariusze lekcji i dodatkowe materiały edukacyjne dla uczniów od 12. roku życia.
W szkołach zostaną zorganizowane lekcje z uczniami oraz spotkania informacyjne z rodzicami dotyczące szczepień dzieci od 12. roku oku życia przeciw COVID-19. Materiały edukacyjne zostaną wysłane do wszystkich szkół i placówek w Polsce za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej. Jak informuje MEiN, wszystkie materiały zostaną zamieszczone także na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej (ZPE) zpe.gov.pl.
Co znajduje się w pakiecie informacyjnym?
Dla starszych uczniów szkół podstawowych oraz dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych przygotowane zostały filmy edukacyjne. „Filmy w atrakcyjny sposób przybliżają historię wynalezienia szczepionki, istotę jej działania oraz wpływ na choroby zakaźne, które mogą być zwalczane dzięki szczepieniom” – podkreśla MEiN. Dzięki filmom uczniowie będą mogli również zapoznać się z konsekwencjami związanymi z brakiem szczepień (zobacz: Film edukacyjny – uczniowie klas IV-VIII oraz Film edukacyjny – uczniowie szkół ponadpodstawowych).
Na lekcjach lub zajęciach wychowawcy będą mogli skorzystać z przygotowanych przez resort i Ośrodek Rozwoju Edukacji scenariuszy lekcji. Treści skoncentrowane są na społecznej odpowiedzialności i konkretnych działaniach dotyczących ochrony przed chorobami.
„Głównym celem tych spotkań jest zwiększenie świadomości uczniów na temat dróg rozprzestrzeniania się wirusów oraz sposobów zapobiegania infekcjom. Tematyka zajęć jest ściśle związana z działaniami na rzecz zahamowania pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i profilaktyką zachorowań na inne choroby zakaźne, ze szczególnym uwzględnieniem roli szczepień ochronnych” – czytamy w przykładowych scenariuszach zajęć edukacyjnych.
Materiały edukacyjne z kolei to treści przygotowane przez specjalistów – profesorów wirusologii i epidemiologii. Skupiają się na aktualnych informacjach na temat roli szczepień w zapobieganiu epidemii. W materiałach zawarto także odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości związane ze szczepieniami przeciw COVID-19.
Punkty szczepień w szkołach
W pierwszych tygodniach września dyrektorzy szkół będą również proszeni o zebranie oświadczeń od rodziców, którzy chcieliby zaszczepić swoje dzieci w mobilnych punktach szczepień w szkołach. MEiN zakłada, że punkty szczepień w szkołach ruszą od połowy września.
– Jeśli dyrektorzy zbiorą odpowiednią liczbę oświadczeń, będzie to spora grupa i będą twierdzili, że jest sens zrobienia takiego mobilnego punktu szczepień, to my takie punkty szczepień będziemy przygotowywać po to, żeby dzieci i młodzież w towarzystwie rodziców zaszczepili się w szkołach. Wszystko zależy od rodziców i dyrektorów szkół – wskazuje Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Szef resortu podkreśla również, że obecnie zaszczepiło się około 20-30 proc. uczniów. Z kolei wśród kadry nauczycielskiej poziom wyszczepień to od 70 do 80 proc. „Przytłaczająca większość z nich zaszczepiła się podwójną dawką” – dodaje minister edukacji i nauki.
Źródła: MEiN, PAP
Przeczytaj także: Czy będzie druga dawka szczepionki Johnson & Johnson?