Nowe technologie w medycynie Pod sliderem Zakażenia Zdrowie publiczne

Mikroigły zastąpią tradycyjne igły podskórne?

Badacze z Uniwersytetu Rutgersa w New Jersey stworzyli technologię, która pozwoli na nieinwazyjne, niewywołujące bólu i nieobarczone ryzykiem zakażenia iniekcje leków. Inspiracją dla wynalazku była natura.

Nowe rozwiązanie

Mikroigły zostały stworzone przez badaczy z Uniwersytetu Rutgersa w technologii druku 4D. Jak mówią autorzy projektu, tradycyjne igły, używane powszechnie w szpitalach i laboratoriach, często powodują u pacjenta ból, mogą być przyczyną powstawania blizn i występowania infekcji. Mikroigły, które są cienkie, mają niewielkie rozmiary i wykazują nikłą inwazyjność, stanowią rozwiązanie tych problemów, ale słabym punktem modeli wykorzystywanych dotychczas w medycynie była niewystarczająca adhezja tkankowa. Odpowiednia przyczepność igły do tkanki jest kluczowa dla kontrolowanej podaży leku na przestrzeni czasu.

Inspiracja przyrodą

Celem badaczy było stworzenie nowego rodzaju mikroigieł, które wykazywałyby większą przyczepność do tkanek w mikroskali. Inspiracją do opracowania nowego wynalazku stały się mechanizmy wykorzystywane przez organizmy żywe.

Badacze z Uniwersytetu Rutgersa zaobserwowali między innymi, że żądło pszczoły wykazuje 70 razy większą adhezję niż igła do akupunktury. Analizowali także budowę mikrohaków, które są wykorzystywane przez pasożyty do przyczepiania się do tkanek, oraz łuskowatych kolców jeżozwierzy.

Na tej podstawie zaprojektowano w technologii 4D mikroigły ze skierowanymi w odwrotnym kierunku haczykami. Mikroigły przebijają powierzchnię tkanki, a następnie za pomocą ruchomych, zakrzywionych wypustek zaczepiają się w niej. W testach na tkance mięśniowej kurczaka wykazały one 18 razy większą przyczepność do tkanek niż igły o gładkiej powierzchni. Oznacza to, że podaż leków za ich pośrednictwem będzie stabilniejsza i lepiej kontrolowana.

Wiele zastosowań

Według autorów wynalazku mikroigły wyposażone w haczyki znajdą wiele zastosowań w praktyce klinicznej. Będą mogły być wykorzystywane nie tylko do iniekcji leków, ale też do pobierania próbek krwi i innych płynów ustrojowych oraz umieszczania w organizmach pacjentów bioczujników.

Źródła:

https://3dprintingindustry.com/, http://nauka.pap.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *