Pod sliderem Zakażenia Zdrowie publiczne

Szczyt epidemii chińskiego koronawirusa dopiero przed nami?

Liu Guangyuan, ambasador Chin w Polsce, na podstawie opinii ekspertów od epidemiologii przewiduje, że epidemia koronawirusa osiągnie apogeum w połowie lutego. Tymczasem liczba zarażonych przekroczyła już 42000, zaś ofiar śmiertelnych 1000.

WHO: zagrożenie dla całego świata

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła epidemię wirusa z Wuhan globalnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, podkreślił, że przyczyną wydania takiej deklaracji nie jest sytuacja w Chinach, ale to, że groźny patogen przemieszcza się pomiędzy krajami i kontynentami – w tej chwili przypadki zachorowań odnotowano już w 26 państwach. W Niemczech doszło do powstania wtórnego ogniska choroby. W Polsce jak dotąd nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia wirusem.

Tedros Adhanom Ghebreyesus wskazał w swoim oświadczeniu siedem głównych rekomendacji w związku z epidemią. WHO wskazuje, że nie ma przesłanek do znacznego ograniczenia lub zamknięcia międzynarodowego handlu. Apeluje do rządów poszczególnych krajów, by podejmowały konsekwentne, oparte na wiedzy naukowej decyzje. Postuluje zwiększenie tempa prac nad diagnozowaniem i terapią wirusa (w tym nad szczepionkami) oraz ograniczenie plotek i dezinformacji. WHO wskazuje także na konieczność dzielenia się pomiędzy krajami informacjami, wiedzą i doświadczeniem oraz aktywnej współpracy międzynarodowej.

Chiński ambasador: w lutym punkt zwrotny

Liu Guangyuan, ambasador Chin w Polsce, w oparciu o opinie ekspertów zapowiedział, że szczyt epidemii koronawirusa przewidywany jest na połowę lutego. Jednocześnie zapewnił jednak, że będzie to punkt zwrotny w walce z groźnym patogenem.

Chiński urzędnik zwrócił uwagę, że koronawirus jest diagnozowany coraz szybciej, a jednocześnie wciąż prowadzone są dynamiczne prace nad szczepionką. Ambasador wypowiedział się także na temat restrykcyjnych środków podjętych przez Chiny w celu zwalczenia epidemii, w tym o sprowadzeniu do prowincji Hubei, gdzie rozpoczęła się epidemia, 11 tys. pracowników ochrony zdrowia, a także o wybudowaniu w zaledwie 10 dni dwóch szpitali i otwarciu placówek mobilnych. W mieście Wuhan władze zdecydowały o wprowadzeniu kwarantanny.

Inne chińskie metropolie – Pekin i Szanghaj – także zaostrzyły środki mające ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. W obu miastach wprowadzono obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych oraz system zarządzenia zamkniętego ze ścisłą kontrolą osób przemieszczających się po osiedlach i biurowcach. Niektóre miasta wprowadzają także restrykcje dotyczące sprzedaży leków przeciwgorączkowych, aby skuteczniej monitorować objawy zarażenia u obywateli i kierować ich do szpitali.

Liczba zakażeń się stabilizuje

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia liczba nowych zakażeń wirusem z Wuhan się stabilizuje. WHO zastrzega jednak, że nie oznacza to, iż sytuacja jest opanowana.

Źródła:

https://www.who.int/, http://nauka.pap.pl/

Przeczytaj też: Mikroigły zastąpią tradycyjne igły podskórne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *