Obok slidera Okulistyka Zdrowie publiczne

Ślepota zmierzchowa – największe zagrożenie dla kierowców?

Bezpieczeństwo na drodze zależy nie tylko od regulacji prawnych, ale też od kwestii zdrowotnych. Dużym zagrożeniem dla kierowców jest ślepota zmierzchowa. Czym jest i skąd się bierze ten problem? Jak zaobserwować pierwsze objawy ślepoty zmierzchowej, wyjaśnia Grzegorz Romanik, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Ślepota zmierzchowa (zwana również kurzą ślepotą) to schorzenie, w wyniku którego po zmroku widzenie jest znacznie mniej wyraźne i skraca się jego zasięg. W przypadku kierowców choroba ta stwarza zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Nieleczona kurza ślepota może skutkować pogorszeniem widzenia, a nawet całkowitą utratą wzroku. Objawy takie jak słabsze widzenie czy zamglenie pola widzenia wymagają wizyty u okulisty.

– Schorzeniem tym możemy być obarczeni z powodów genetycznych. Pierwsze objawy pojawiają się w wieku około 20 lat. Jest to przede wszystkim zamglenie obrazu przy niedostatecznej ilości światła, często przy jednoczesnym podrażnieniu oka przez jego suchość. Druga przyczyna ślepoty zmierzchowej to dieta uboga w składniki odżywcze, zwłaszcza witaminy A i E. O ile po pojawieniu się schorzenia nie jesteśmy w stanie go cofnąć, o tyle odpowiednia dieta w ramach profilaktyki pomoże nam wzmocnić oczy i zmniejszyć konsekwencje kurzej ślepoty. Po pierwsze niezwykle istotna jest odpowiednia podaż produktów mlecznych (twarogów, serów czy mleka). W codziennych posiłkach nie wolno zapominać również o rybach i jajach, które są bogatym źródłem witaminy A. Dużą część naszego pożywienia powinny również stanowić warzywa – zwłaszcza marchew, brokuły, pomidory czy czerwona papryka – wyjaśnia Grzegorz Romanik, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Ślepota zmierzchowa może być również dolegliwością nabytą. W tym przypadku istnieje szereg potencjalnych przyczyn jej występowania. Wśród nich należy wymienić: odkładanie się barwnika w siatkówce oka, uszkodzenie nerwu wzrokowego w wyniku urazu mechanicznego czy niewłaściwą dietę, która może powodować rogowacenie rogówki czy spojówki.

– Niektóre objawy ślepoty zmierzchowej możemy zaobserwować samodzielnie. Wśród symptomów należy wymienić pogorszenie jakości widzenia po zmroku czy w pomieszczeniach o słabszym świetle. Pacjent może również odczuwać zamglenie oczu przy ich jednoczesnej suchości, zaczerwienieniu czy podrażnieniu. Niektóre z wymienionych objawów nie są charakterystyczne tylko dla kurzej ślepoty. Często to schorzenie jest mylone z zaćmą lub krótkowzrocznością, a metody leczenia związane z tymi przypadłościami są zupełnie inne. Nawet niewielka, nieskorygowana wada wzroku może znacząco pogorszyć jakość naszego widzenia przy niedostatecznym oświetleniu. Dlatego tak istotna jest wizyta u specjalisty. Okulista przeprowadzi pogłębiony wywiad z pacjentem, a na jego bazie (i ew. dodatkowych badań) oceni, czy faktycznie borykamy się ze ślepotą zmierzchową i w razie konieczności wdroży odpowiednie postępowanie medyczne, które pomoże wyleczyć lub zminimalizować dolegliwości – tłumaczy Grzegorz Romanik.

Więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań można znaleźć w filmach edukacyjnych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, zrealizowanych pod merytorycznym patronatem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z udziałem optyków, optometrystów i okulistów. Materiały dostępne są pod adresem: http://www.krio.org.pl/filmy-edukacyjne

Źródła: Materiały prasowe

Przeczytaj także: Wirtualne wizyty u lekarza w PZU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *