Koronawirus Newsy

Jak wygenerować skierowanie na test na COVID-19 w Święta Bożego Narodzenia?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Zlecenie na test na koronawirusa można otrzymać nocą i w święta – m.in. w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub za pomocą specjalnego formularza online. W dni ustawowo wolne od pracy niektóre punkty wykonujące testy na obecność SARS-CoV-2 mogą jednak pracować nieco krócej.

Lekarze i felczerzy, którzy udzielają świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a także lekarze pracujący w hospicjach i zakładach opiekuńczo leczniczych mogą wystawić skierowanie na test na COVID-19. Na test na obecność koronawirusa można również zarejestrować się online na stronie pacjent.gov.pl.

Przez cały okres świąteczny do dyspozycji pacjentów są konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Można się z nimi skontaktować bezpłatnie pod numerem telefonu 800 190 590. Przez całą dobę można uzyskać wszelkie, niezbędne informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia COVID-19. Konsultanci doradzą również w jaki sposób skontaktować się ze szpitalem lub punktem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Dzwoniący z zagranicy mogą kontaktować się pod specjalnym numerem: +48 22 125 66 00.

Test na COVID-19 wystawi lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem lub wystąpiły u nich objawy, które wskazują na COVID-19, mogą poza godzinami pracy przychodni POZ wygenerować skierowanie na test w kierunku COVID-19. Od 20 listopada 2020 r. lekarz, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, jest uprawniony do wystawienia zlecenia na testy na koronawirusa. Lekarz udzieli konsultacji w ramach teleporady, a jeśli uzna, że pacjent powinien wykonać test w kierunku COVID-19, wystawi na niego zlecenie.

Najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej znajdziesz m.in. za pomocą mapy na stronie pacjent.gov.pl. Pamiętaj, że możesz zgłosić się do dowolnego punktu, niezależnie od tego gdzie mieszkasz i do którego lekarza/pielęgniarki POZ złożyłeś deklarację.

Skierowanie na badanie można uzyskać online

Osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie wirusem mogą w łatwy sposób wygenerować zlecenia na test za pomocą formularza online. Ankietę mogą wypełnić osoby powyżej 18. roku życia dla siebie lub dziecka, którego są opiekunem. Podczas wypełniania ankiety pacjenci zostaną zapytani o sytuację, z powodu której podejrzewają u siebie zakażenie COVID-19 i chcą wykonać test. Następnie system sprawdza, czy dana osoba kwalifikuje się do przeprowadzenia testu. Pacjent może wybrać zlecenie online lub zlecenie przez konsultanta.

W przypadku pierwszej opcji należy zalogować się przez profil zaufany, przygotować dowód osobisty, wypełnić dane i wysłać zgłoszenie. Zlecenie na test wystawione zostanie w ciągu godziny. Przy wyborze opcji zlecenie przez konsultanta z pacjentem kontaktuje się konsultant Domowej Opieki Medycznej. Należy przygotować dowód osobisty, by uzupełnić dane. Zlecenie wystawiane jest w trakcie rozmowy. Konsultanci pracują codziennie w godzinach 8-18, również w święta i w weekendy. Formularze zgłoszone po godzinie 18:00 będą obsługiwane w przeciągu następnego dnia lub później.

Po zarejestrowaniu zgłoszenia pacjent otrzymuje SMS-a z proponowanym miejscem oraz godziną testu. Można jednak skorzystać z innego wybranego punktu, w innym terminie. Punkty mobilne w naszym kraju znajdziesz za pomocą mapy na stronie pacjent.gov.pl. Wynik testu można sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

Jak przygotować się do testu w kierunku COVID-19?

Badanie należy wykonać jak najszybciej od uzyskania zlecenia. Od dnia wystawienia skierowania pacjenci podlegają 10-dniowej kwarantannie. Mają jednak prawo, by opuścić miejsce jej odbywania na czas pobrania wymazu oraz dojazdu do punktu mobilnego i z powrotem do domu. Jeżeli wynik testu będzie negatywny, kwarantanna zostanie automatycznie zdjęta.

Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub w przypadku braku jego posiadania – paszport. Do punktu mobilnego najlepiej udać się własnym środkiem transportu lub pieszo. W drodze na test i z powrotem należy zachować zasady dystansu społecznego. Minimum 2 godziny przed badaniem nie należy spożywać posiłków, płynów, żuć gumy, płukać jamy ustnej, myć zębów oraz przyjmować leków i palić papierosów.

Źródło: gov.pl

Przeczytaj także: Wstępne badania nad Omikronem: przebieg choroby stosunkowo łagodny

https://www.facebook.com/everethnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *